Děti z dětských domovů mohou v osmnácti do tzv. cvičných bytů. Jeden takový je v Jihlavě
Cvičné byty nebo příspěvky do dalšího života. Právě tak pomáhají dětské domovy svým dětem se vstupem do dospělosti. Jeden cvičný byt má i domov v Jihlavě.
Dětské domovy pomáhají dětem se startem do dospělého života. Od začátku roku jim navíc stát přiřkl takzvaný zaopatřovací příspěvek pro mladé dospělé, kteří odchází z ústavní péče.
Například jihlavský dětský domov ale sám nabízí jak finanční, tak i materiální pomoc. A vyzkoušet si dospělý život takzvaně nanečisto, můžou mladí dospělí i ve cvičném bytě.
Nakupovat, uklízet…
„Nikdo nám nestojí za zadkem, musíme si nakupovat sami, uklízet všechno, už to není o tom, že tenhle uklidí kuchyň, tenhle uvaří, už je to všechno na mě,“ popisuje život ve svém cvičném bytě osmnáctiletá Magdalena Čermáková.
Žije v něm půl roku. „Je to nezvyk. Jednou máte spolubydlícího a jste pořád s někým a najednou a jste sám, já mám králíka, tak nejsem úplně sama, ale jste sám v tom bytě a je na vás, co si uvaříte, uklidíte, do toho ty brigády, tak je toho moc, je to takový uvolnění, neuvolnění.“
Bude cukrářkou
Do bytu se přestěhovala z jihlavského dětského domova hned po svých osmnáctinách. Zároveň ale dodává, že je to pro ni ta správná průprava do života. „Už jsem se chtěla osamostatnit, zkusit to a povedlo se a jsem tam. Jsem spokojená a jsem za to vděčná, že můžu rozhodovat, co je pro mě dobrý, co špatný a uvědomuju si to.“
Právě studuje 3. ročník na oboru cukrář a po získání výučního listu by chtěla ještě pokračovat nadstavbovým studiem. Dokud školu nedokončí, může v bytě zůstat.
Příprava na život mimo dětský domov ale začíná už v rodinných skupinách, ve kterých děti v domově žijí, říká ředitelka zařízení Miroslava Florianová. „My třeba nemáme vůbec paní uklízečku, to znamená, že děti se o ty prostory v rodinných skupinách starají samy, nemáme ani pradlenku, takže i prádlo si perou samy, pokoje i své osobní věci si uklízí samy.“
Peníze
A ve starším věku je učí i vycházet s určitým finančním obnosem. „Když postoupí na ty další rodinné skupiny, tak tam třeba chodí nakupovat samy, mají větší míru samostatnosti, zodpovědnosti, velmi podporujeme u dětí starších, co už studují, třeba brigády.“
Pomoc mohou získat i při odchodu ze zařízení. „Taky je důležité, kam půjde. Potom se ptáme, co bude od nás potřebovat, případně pomáháme s nájmem, s vybavením bydlení, pomáháme s nákupem věcí osobní potřeby, vlastně tak, aby ten mladý člověk šel do toho života trochu vybavený.“
Mladí lidé odcházející z ústavní péče mají navíc od nového roku nárok na zaopatřovací příspěvek - jednorázová dávka je ve výši 25 tisíc korun a poskytuje ji stát.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán volí mezi řadou špatných možností reakce na útok. Ani nedělat nic ale nezaručí bezpečí, říká expert
-
Koalice Spolu od začátku bitcoinové kauzy přišla o dva procentní body. Piráti mírně posilují, ukazuje STEM
-
Volání po impeachmentu i početná podpora. Američtí politici reagují na útok Trumpa na Írán
-
Skvělý návrat Vondroušové. V Berlíně porazila Číňanku Wang Sin-jü a došla si pro třetí titul