Cikháj se bála osudu Lidic. Poslední pamětník vypráví o dramatickém konci války ve Žďárských vrších

8. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Poslední žijící pamětník z Cikháje Rudolf Hegenbart | Foto: Daniel Zach, Český rozhlas

Cikháj se bála osudu Lidic a Ležáků a několik obyvatel mělo za pomoc partyzánů skončit na popravišti. Jak probíhaly poslední dny druhé světové války?

Před 80 lety skončila druhá světová válka, nejničivější konflikt v dějinách Evropy. V malé obci Cikháj na Vysočině ale vzpomínky na její poslední dny zůstávají dodnes živé. Vesnice se tehdy obávala, že skončí jako Lidice nebo Ležáky. Pomoc partyzánům se některým obyvatelům stala osudnou, několik z nich zaplatilo životem.

Dnes o těchto událostech vypráví poslední žijící pamětník Rudolf Hegenbart. V roce 1945 byl malý chlapec, ale zážitky z posledních válečných dnů ho poznamenaly natolik, že se jim později začal věnovat jako badatel. Sbíral svědectví dalších pamětníků a snažil se uchovat historii svého rodného kraje.

„Cestář Haman hrál na harmoniku, všichni zpívali, i partyzáni. Zazněla i píseň na melodii Hřbitove, hřbitove, zahrádko zelená,“ vzpomíná téměř devadesátiletý Rudolf Hegenbart. Píseň připomínala Lidice a varovala před německým terorem. Obyvatelé Cikháje se báli, že jejich vesnici potká stejný osud.

Největší strach zažili 1. května 1945. „Ráno jsme vstávali a za každým oknem stál kulomet. Když maminka odtahovala závěs, zařvala: ‘Němci!’ a hned na to začali tlouct na dveře,“ popisuje dramatické okamžiky. Němci nakonec nikoho nenašli a vesnici neuškodili, přežila díky štěstí i odhodlání místních.

Cikháj během války úzce spolupracovala s partyzány, kteří se ukrývali v okolních hlubokých lesích Žďárských vrchů. Skoro každý z přibližně 150 obyvatel nějak pmáhal, někdo vařil, jiný pral, další dodával potraviny. „Souseda Ptáčíka varoval německý voják: ‘Cikháj – samý partyzán,’ a ukázal na krk,“ vypráví Hegenbart.

5. května 1945 obec osvobodili partyzáni. O pět dní později dorazila Rudá armáda a krátce po ní přibližně 1200 rumunských vojáků. „U nás bydlel důstojník, pomáhali s udržením pořádku a zatýkali fašisty na útěku,“ dodává pamětník.

Osvobození Prahy 9. května těsně zachránilo šest místních obyvatel odsouzených k trestu smrti. Rozhlaz k popravě už existoval, ale díky konci války se mohli vrátit domu.

autor: Daniel Zach

Mohlo by vás zajímat