Chcete bonus na povinné ručení? Sjednejte si smlouvu na motorku nebo staré auto a začněte sbírat, radí finanční poradce

13. leden 2016
Dobré odpoledne

Největší problémy s bonusy mívají mladí řidiči. Pro ně je povinné ručení velmi drahé. Václav Vítek ze společnosti Dům financí proto radí: „Sjednejte si smlouvu jako pojistník na malou motorku nebo na staré auto – třeba i někoho z příbuzných. A můžete začít sbírat bonusy.“

A to není jediná rada od Václava Vítka. „Někdy si to klienti pletou, říkají, jezdím s autem roky, pojistníkem ve smlouvě ale nejsou. Problém bývá taky u obchodních zástupců, pojistníkem je firma a řidič sám bonusy nemá. Fígl je udělat si povinné ručení na motorku nebo staré auto, člověk ho nemusí ani vlastnit.“

Výhody pro rodinu

Některé pojišťovny mají výhody pro rodiny se dvěma řidiči, říká Václav Vítek: „Když řídí manžel i manželka (nebo druh a družka), existuje možnost rozdělit smlouvu na oba dva a využít slevy převedení bonusů z manžela na manželku. Pokud by manžel způsobil škodu, přišel by o svoje bonusy, ženiny bonusy se ale lépe rozloží mezi vás oba a máte lepší výběr v ceně.“

Co se týče limitů, Václav Vítek radí nevybírat si ty nejnižší: „Do roku 2013 nabízely limity do 100 milionů za škodu. Od nového občanského zákoníku se limity navýšily na dvojnásobek.“

Do povinného ručení se tak započítává nejen nabourané auto, ale i výjezdy záchranných složek, přílet vrtulníku, pokud při nehodě někdo zemře, platí se odškodné rodině. Započítává se i úklid silnice a znečištění přilehlých oblastí, a to by ve výsledku nemusel limit 100 milionů stačit.

Další rada finančního poradce se týká smlouvy na leasing. Společnosti většinou nabízejí k úvěrové smlouvě i povinné ručení. Je to ukotveno na 5 let a to je pro klienta nevýhodné.

autor: Petra Emmerová
Spustit audio