Cestovatel Miloslav Stingl: Výsledkem mých cest jsou vzpomínky, ne věci
V pondělí 11. května zemřel v Praze po dlouhé nemoci ve věku 89 let slavný spisovatel, cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Pojďte si ho připomenout v rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu Brno v dubnu 2019.
Patrně žádný Čech nezažil to, co Miloslav Stingl. Objevil ruiny mayských měst, žil s Eskymáky v Antarktidě, stal se náčelníkem indiánského kmene a mluvil sedmnácti jazyky a dialekty.
Vystudoval mezinárodní právo a cizokrajnou etnografii. Pracoval v Československé akademii věd se zaměřením na mimoevropské kultury a tak mohl v době, kdy se příliš necestovalo, intenzivně cestovat.
Mezi indiány
Severoamerický indiánský kmen Kikapů mu udělil čestný titul náčelníka včetně náčelnické čelenky a indiánského jména Okima, což v překladu znamená ten, který vede. „Dostal jsem indiánské šperky, na bizoní kůži i doklad, že jsem náčelníkem kmene, ale ten jsem někde, jak se říká, zabordelil.“ Z cest si nic nevozil, protože jezdil na vlastní náklady. „Navíc do letadla smíte se zavazadlem, které má 10 nebo 20 kilogramů. Výsledkem mých cest jsou vzpomínky, řada knih, ale ne materiální věci.“
Klukovské plány
Miloslav Stingl strávil 20 let na zahraničních výpravách, navštívil přes 150 zemí. První cestu kolem světa plánoval už jako malý chlapec. „Moje sestřenice byla svědkem toho, když jsem rodičům a prarodičům oznamoval, že budu cestovat kolem světa. To mi bylo 7 roků. Rodiče jen pokývali hlavou a mysleli si svoje. V takovém věku chcete být astronaut nebo řídit tramvaj. Potom jsem si namaloval 150 map, kudy bych chtěl jet – a jednu z těch mých cest jsem skutečně vykonal podle plánu sedmiletého kluka.“
Zápisky z cest
„Měl jsem velice dobrou paměť, takže mám všechno v hlavě. A až umřu, tak to se mnou odejde,“ odpověděl loni v dubnu Miloslav Stingl na otázku, zda si vede cestovatelský deník.
Naštěstí pro nás sepsal v roce 2016 Adam Chroust knihu s názvem Miloslav Stingl – Biografie cestovatelské legendy. „A velice pečlivě mě vypovídal.“
Jak se člověk stane celoživotním cestovatelem? Jak se za dobu jeho cestování změnil svět? Našel někde skutečný ráj na zemi? A proč se jeho profesní vášní stali indiáni a tichomořské národy? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Zemřel Miloslav Stingl, slavný spisovatel, cestovatel a indiánský náčelník
Miloslav Stingl zemřel 11. května ve věku 89 let. Ze svých cest si přivezl hlavní poznání, že na světě jsou lidé dobří a hodní.
-
Na této planetě není země jako Kolumbie. Má všech pět P, říká novinář Stingl
Kolumbijský Medellín je nejinovativnějším městem světa, říká novinář Tomáš Stingl, který v Kolumbii strávil půl roku. Jaké to tam je? Ptá se Vladimír Kroc.
-
Miloslav Stingl nestihl vybalit stovky kufrů ze svých cest....
Cenu Magnesia litera 2017 za nakladatelský počin roku a mnoho dalších cen získala kniha Adama Chrousta Miloslav Stingl – Biografie cestovatelské legendy. Cen je ale...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.