Čápi letos přilétli brzy. Na Vysočině mají od ornitologů nová hnízda
Většina čapích hnízd na Vysočině už je obsazená. Ptáci se začali z teplých krajin vracet poměrně brzy, už v první polovině března.
Ne všechna hnízda, na která letos čápi na Vysočině usednou, si ale opeřenci vytvořili sami. Někde se do jejich přípravy pustili i lidé.
Opuštěný sloup
„Na tomhle místě stával dřív sloup elektrického vedení a ten sloup byl už v katastrofálním stavu, využívali ho právě naši čápi, kteří na něj nasedali. Ten sloup byl ale malý, špatně se jim na tom stálo. A nám se v tomto roce podařilo sehnat dřevěný sloup, který už byl použitý, ale pro naše účely je úplně dostačující, na vrchu se postavilo nové čapí hnízdo.“
Stojíme s ředitelem Záchranné stanice Pavlov Zbyškem Karafiátem před sloupem, na jehož vrcholu je už připravené útočiště pro čápy, kteří se do rukou ošetřovatelů ve stanici dostanou. Vlastním zázemím je chce stanice chránit třeba před usedáním na elektrické vedení. „Mláďata potřebují někde nocovat, nechtějí nocovat na zemi, protože umí lítat. Létala na nedaleké elektrické vedení, a to bylo pro ně nebezpečné. Tímto se snažíme zabránit tomu, aby ti čápi létali na nebezpečná místa a aby mohli tady u nás setrvat až do doby odletu do teplých krajin.“
Hnízdění
Každoročně přijme záchranná stanice v Pavlově do své péče kolem pěti mladých čápů, dodává Zbyšek Karafiát: „Čápi se sem většinou dostanou tak, že buď je nějaký problém na hnízdě, třeba jim uhynuli rodiče nebo taky, když mladí čápi trénují vzlétání a foukne větší vítr, může to mládě z hnízda spadnout. To čapí mládě vlastně už nejde vrátit zpátky na hnízdo a přichází sem k nám do stanice.“
Nejen v Pavlově ale letos vzniklo uměle vystavěné hnízdo pro čápy. Do výroby útočišť pro tyto brodivé ptáky se pustili i ornitologové, pokračuje jeden z nich Aleš Toman: „Tady na Vysočině se nám letos podařilo umístit dvě podložky jako náhrady za hnízda, která musela být odstraněna a je to tady v Batelově a v Budišově. A v Budišově už máme informace a fotografie o tom, že tam čápi přilétli a tu podložku, košatinu na vrcholu komína, přijali, už se na něm pářili a bude tam probíhat hnízdění.“
Některá další čapí hnízda zase ornitologové upravili. Například v Náměšti nad Oslavou už bylo hnízdo zhruba dva a půl metru vysoké a vychylovalo se z osy komína.
Související
-
FOTO: Žáby u Borů na Žďársku budou v bezpečí. Díky zábranám nepolezou na silnici
Žábám a dalším obojživelníkům začíná období páření. Zvířata se kvůli tomu přesunují do mokřadů a rybníků. Musí přitom často překonat i nebezpečnou silnici.
-
S jarem přichází zalesňování. Sází se i na Melechově, nejvyšším bodu Havlíčkobrodska
Lesy na Vysočině zdecimované kůrovcovou kalamitou se pomalu začínají dočkávat obnovy. Kde to jde, pustili se jejich správci a majitelé do sázení nových stromků.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreml je nervózní. Pokles ceny ropy se odrazí na státním rozpočtu, hrozí škrty na sociálních dávkách
-
ŽIVĚ: České hokejistky bojují doma s Kanadou. Javorové listy vedou 2:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Fico odmítl odsoudit ruský útok na ukrajinské město Sumy. Uvedl, že nemá dost informací
-
Busta Gottwalda, ale taky tankobuldozer. Liberty Ostrava chce prodat nepotřebný majetek