Bylinkářka Hana Urbánková: S blížícím se jarem je na místě detoxikace organismu

4. březen 2014

Detoxikace organismu znamená čištění těla od nahromaděných škodlivin. Při dodržování pravidel detoxikace tak můžeme předejít únavě, stresu, chaosu v našem těle a mezi jinými i chronickým onemocněním. Důležité je správně jíst, pít, mít pohyb a naopak se vyvarovat alkoholu a kouření.

"V těch potravinách, co se prodávají v obchodech, je tolik škodlivin," říká bylinářka Hana Urbánková. Proto bychom měli dávat pozor na to, co konzumujeme. Měli bychom se stravovat tak, aby to náš organismus nezatěžovalo. Doporučuje se spousta ovoce, zelenina a můžete si doma připravit i různé šťávy. "Taková šťáva z červené řepy s celerem a mrkví má omlazující účinky a čistí ledviny," dodává.

Jaký by měl být pitný režim? "Zde se držte pravidla, čím více tekutin vypijete během dne, tím lépe." Dospělý člověk by měl vypít minimálně 2 litry za den.

A jaké bylinky mají pozitivní účinky na játra, močové cesty, klouby nebo kůži? "Ostropestřec mariánský má pozitivní účinky na náš organismus a především na játra. S drcených semínek si můžeme uvařit čaj. Pampeliška je také významná léčivka. Používá se při zánětech močových cest a má blahodárné účinky i na naše játra. Kopřiva je vhodná k léčbě kloubních a kožních problémů. Sedmikráska pak pomáhá při dýchacích potížích,“ radí Hana Urbánková.

CHAT:

Radek - Dobrý den, existuje prosím nějaká bylinka na uklidnění žaludku, třeba při nevolnosti? A totéž prosím pro malé tříleté dítě. Děkuji moc.

Dobrý den, bylinek existuje spousta. Takže doporučila bych čaj z měsíčku, řepíku nebo máty, možno i kombinovat. Vynikající je také heřmánkový čaj, který je úžasný i pro ty nejmenší dětičky. Při nejrůznějších nevolnostech také výborně zabírá zázvor, také ideálně ve formě čaje, ale ne každý ho má rád. Velmi dobře pomáhá i v těhotenství nebo při kinetóze (tedy nevolnosti při cestování). Mně se však úplně nejlépe osvědčila tinktura z ořešáku, kterou doma vždy používáme i pro malé děti. Zabírá velmi rychle, děti se většinou vyvrhnou a za chvíli neví, že je bříško bolelo. Připravuje se z nezralých ořechů - zelených slupek, které louhujeme v alkoholu (jakákoliv pálenka)aspoň 14 dní. Tinktura si drží účinky až 3 roky. Takže můžete zkusit doma vyrobit a máte úžasný lék vždy po ruce. Nevím totiž, jestli se dá sehnat v lékárnách. Hanka Urbánková

Spustit audio