Broumovský klášter má středověkou písárnu. Zkuste si práci písaře nebo iluminátora
Rekonstruovaný Broumovský klášter v Královéhradeckém kraji nabízí v rámci vzdělávacích programů také nahlédnutí do Scriptoria – tedy pravé středověké písárny. Děti i dospělí se na chvíli mohou posadit k jednomu z deseti pulpitů, psacích stolků, a zkusit napsat, či spíše vymalovat středověkým písmem část textu.
Pergameník nebyl kdysi žádný skřítek pro ochranu písařů, ale člověk, který měl na starost přípravu psacích listů neboli pergamenu. V první části prohlídky Scriptoria si tak návštěvníci mohou vyzkoušet, jak se brousí dobytčí kůže. Pergameník ji ovšem ještě předtím musel dlouho namáčet, čistit, louhovat a napínat, aby se nakonec mohla vybrousit do tenkosti pergamenu vhodného na psaní.
Jednodušší je zkusit si vyrobit ruční papír. Z recyklovaných surovin, pomocí mixéru a síta si můžete udělat svůj originální ruční papír i s vodoznakem.
Ne všichni ve středověké písárně uměli psát. Takový písař „maloval“ písmena a psal texty, ale také hrubé obrysy ozdobného písmene, které známe ze starých knih jako počátek textu. Vyrobil tak jakousi omalovánku, kterou vybarvil a domaloval iluminátor.
Ten musel umět míchat barvy. K tomu mniši v klášteře využívali zdroje z přírody a vlastní zahrady. Pěstovali nejen léčivé byliny, ale často i rostliny, z nichž se vyráběly barvy. V iluminátorské dílně broumovského Scriptoria najdete lahvičky s arabskou gumou, hlinkou, indigem, mořenou barvířskou, revení nebo topolkou. Nejžádanější, ale také prý nejtěžší bylo namíchat zlatou nebo červenou. A inkoust se vyráběl z duběnek.
Třetí učebna představuje vlastní písárnu neboli Scriptorium. Má deset pulpitů neboli dvojstolků, u nichž písaři pracovali mnoho hodin. Psát husím brkem vyžadovalo také cvik a kus umění.
Pokud se vám v předchozí pracovně nepodařilo namíchat si inkoust, pomůže vám suchý inkoust. Jde o tyčinku na malé destičce, která se zakápla vodou. Následným třením se z tyčinky uvolňovalo barvivo.
V písárně najdete také jakýsi poznámkový „blok“. Dřevěná tabulka zalitá voskem sloužila jednoduše k uchování části textu, který se právě přepisoval. Po dokončení se vosk přemazal a mohl se do něj vytlačit text nový.
Z návštěvy Scriptoria si určitě odnesete nejen zážitek, ale i kousek vlastnoručně napsané knihy, textu, anebo ilustrace herbáře. A jistě i poznání, že středověcí písaři měli opravdu namáhavou práci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie přijala oznámení o střelbě na Západočeské univerzitě v Plzni. Zasahuje na místě
-
Prezidentův krok byl odsouzený k neúspěchu. Nyní se rýsuje několik scénářů, říká Chamrová o Jižní Koreji
-
Co bude s ředitelem magistrátu Kubelkou? ‚Šíříte závist,‘ řekl primátor Svoboda ke zveřejnění odměn
-
Pardubický advokát si objednal detektivní služby. O vraždě ale není důkaz, vypověděl obžalovaný muž