Brigáda na léto? Více šancí máte v zemědělství a službách

14. červen 2020 06:10

Najít si brigádu na léto nebylo pro studenty v minulých letech příliš složité. Práce bylo dostatek. Letos je ale situace odlišná.

Některé firmy ještě nefungují v plném pracovním režimu a brigádníky hledat nebudou. Studenti se tak musí porozhlédnout jinde. Častěji přitom na Vysočině oslovují své známé než agentury práce.

„Toto léto mám sehnanou brigádu na ubytovně, práci jsem sehnala díky své tetě, a budu tam pracovat jako recepční,“ popisuje středoškolačka Barbora z Habrů na Havlíčkobrodsku, jak letos sháněla brigádu. Během letních prázdnin pracovala už v minulých letech a pokaždé si práci našla sama.

„Nikdy jsem se nedívala na agentury nebo sociální sítě, vždycky jsem to řešila takhle lokálně.“

Agentury a úřad práce

Podle vedoucího jedné z největších agentur práce v Jihlavě Tomáše Siwka je takový postup na Vysočině při hledání letních brigád běžný. „Vysočina není kraj, který by byl nastavený, že brigáda se hledá pomocí agentury. Ve velkých městech Praha, Brno, Ostrava je to úplně standartní model.“

Vedoucí pracovní agentury tvrdí, že důvodem je odlišný pracovní trh. Letní brigády se dají sehnat především ve výrobních závodech nebo supermarketech. „Tady je několik velkých zaměstnavatelů, kteří standartně ty letní brigády v létě nabízí, a v podstatě, i když s nimi ty agentury spolupracují, tak to není jednoduché, že by student přišel do agentury, a ta mu na stůl vysázela několik možností, kam on může přijít. Přeci jen ta Vysočina je trochu staromódní a student musí vykonat tu aktivitu sám.“

S hledáním brigády studentům příliš nepomůže ani úřad práce. Na takovou práci se zaměřuje jen okrajově, potvrzuje ředitelka odboru zaměstnanosti Jarmila Klejzarová: „Brigády nejsou vhodným zaměstnáním, podle zákona o zaměstnání, které bychom mohli zprostředkovávat. Není to naše hlavní náplň, brigád pro studenty, popřípadě někoho jiného máme v evidenci velmi málo.“

Sociální sítě

Studenti ale mají široké pole možností, kde práci hledat. Nabídky se přesunuly třeba na sociální sítě, říká Tomáš Siwek: „Firmy, které jdou tou moderní cestou a snaží se chytat trendy v oblasti zaměstnávání, byly donuceny k tomu, aby určitou skupinu pozic přesunuly na Facebook.“

Letos bude ale podle Siwka situace v mnoha ohledech odlišná. Firmy, které na léto brávaly brigádníky, aby vykryly letní dovolené svých zaměstnanců, příliš nabírat nebudou. To ale neznamená, že by práce na léto na Vysočině nebyla vůbec. Pouze se přesune do jiných odvětví, jako jsou zemědělství nebo služby, kde by brigádníci mohli kompenzovat úbytek zahraničních pracovních sil.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související