Bradavice, kuří oko, makuly. Kožní výrůstky se s přibývajícím věkem mohu objevit častěji

23. srpen 2024

Bradavice a jiné kožní výrůstky nejsou zrovna estetické a můžou se objevit u lidí různého věku. Jak se projevují a kdy je na čase zajít k lékaři?

Běžná bradavice, kterou způsobuje papillomavirus 2, se prezentuje jako zrohovatělý výrůstek, který může být kdekoli na těle, dokonce i v obličeji. Na plosce nohy se objevují plantární bradavice. „Ty způsobuje papillomavirus typu 1 nebo 2. Jak na ni šlapeme, tak se zatlačuje hlouběji do kůže a její kořeny se víc rozšlápnou. Určitě je dobré řešit s kožním lékařem a nechat si ji odstranit,“ nabádá Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě.

Čtěte také

Bradavice mohou být také ploché nebo střapcovité. Nejnebezpečnější jsou ale genitální a anální. „Vyskytují se v oblasti pohlavních orgánů nebo konečníku a mohou začít vytvářet kondylomata, tedy shluky, které mohou přejít až v nádorové onemocnění. Proto je třeba zbavit se studu, zajít k lékaři a hlídat to. Dnes už u genitálních bradavic existuje očkování a doporučuje se mladým dívkám ještě před zahájením pohlavního života,“ říká známá lékařka.

Kuří oko versus bradavice

Nejen bradavice, ale i jiné kožní anomálie mohou potrápit. „Když půjdete k lékaři, všímejte si, zda to místo bolí nebo spíš svědí, zda se zvětšuje, nebo se dokonce i zmenšuje, zda měl někdo něco takového v rodině a podobně,“ radí lékařka.

Kuří oko se na rozdíl od bradavice tvoří v místech otlaku, proto je na místě zkontrolovat obuv, jestli nemá pokrčenou výstelku nebo jestli v botě není kamínek. Kuří oko se dělá často diabetikům a starším lidem. Ve vyšším věku kůže bývá tenčí a zrohovatělá kůže se pomaleji odlupuje. Ale i kuří oko si můžete splést s bradavicí. S jistotou vám to řekne kožní lékař.

„S kuřím okem doporučuju zajít na podologii, kde vám mohou dát různé odlehčovací kroužky, které ochrání zbytek nohy, aby se netvořil další otlak. Případně pomůžou vložky, pravidelná návštěva pedikúry a koupele s přísadami, které změkčují kůži a pomůžou lépe odstraňovat tu zrohovatělou.“

Bradavice

Makuly a tukové hrbolky u očí

Makuly neboli malé červené skvrnky mohou souviset se špatným prokrvením a následným praskáním drobných cév. Souvisí to i s kvalitou kůže. Čím tenčí kůže, tím víc kožních výrůstků nebo skvrn můžeme vidět.

Poměrně častý a typický je výskyt drobných tukových nádorků v oblasti očí. „Tam je kůže tenoučká. Nechte si vyšetřit hladinu tuků v krvi, protože u zvýšené hladiny tuků se mohou, zejména u cholesterolu, tyhle bulky tvořit. Pokud se hladiny zase srovnají, mohou bulky vymizet.“

Tukové bulky v oblasti očí mohou být i milia

Kdy jít k lékaři

Výskyt bradavic hovoří o drobném selhání imunitního systému. „Kdyby dobře pracoval, tak bradavice ani nechytíme,“ říká lékařka. „Můžeme být také v kontaktu s někým, kdo nás tou bradavicí nakazil. Pokud ano, myjme si častěji ruce, nosme ponožky. U genitálních bradavic je potřeba používat kondom.“

Vždy je dobré si u kožního lékaře ověřit, že jde opravdu o banální bradavici. Většinou dostaneme léky, které aplikujeme přímo na bradavici. Doporučuje se také doplnit vitamín D a jíst stravu bohatou na bílkoviny a sacharidy.

Může se udělat bradavice i na jazyku? Kdo je náchylnější na tvorbu bradavic? Jak je to u dětí? Poslechněte si Kateřinu Cajthamlovou v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio