Bobrovi se právem přezdívá „inženýr krajiny“

22. srpen 2011

Do pondělního Tandemu zavítal havlíčkobrodský zoolog Václav Hlaváč a vyprávěl o bobrovi evropském.

Chráněnému zvířeti, které jsme už několikrát za jeho existenci téměř vyhubili, se u nás na Vysočině docela daří. Hodně se o bobrovi mluví v souvislosti se silnicemi u Měřína, kde tihle obří hlodavci zvedli hladinu vody až téměř ke krajnici.
Kdysi se bobři lovili ve velkém, pro maso, které bylo podobně jako rybí bráno jako postní, pro kůži, která je velmi kvalitní, a pro speciální výměšky, které se používaly k výrobě parfémů.
Dnes se na bobra nesmí sáhnout, je chráněný, a protože nemá přirozeného predátora, šelmy se z volné přírody už vytratily, žije se mu tady celkem dobře. Umí pracovat velmi rychle a jeho hráze jsou důmyslnými stavbami, které by mu leckterý inženýr mohl závidět. A vidět bobra na vlastní oči, to je umění. Je totiž velmi plachý a žije téměř výhradně v noci.

0:00
/
0:00
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová