Bobři postavili u Měřína tak vysokou hráz, že se přes ni přelila voda na silnici

18. říjen 2013

Jednu z krajských silnic na Vysočině zaplavili bobři. Na rybníku a potoce nedaleko Měřína u dálnice D1 si už devět let staví své hráze. Ta nejvyšší začala tento týden přetékat a rozlévat se na silnici. Situace došla tak daleko, že silničáři museli úsek označit značkou „Pozor, zúžení“ a bagr pak bobří dílo upravil.

„Z hráze číslo 4 vytéká evidentně voda na silnici. Nejvíc to poškozuje majetek kraje Vysočina - to je komunikace Měřín černá, na mnoha místech je propadlá, ujetá a jsou tam praskliny,“ popisuje místo, kde voda zaplavila silnici, místostarosta Měřína Ivo Rohovský.

Silničáři museli nebezpečný úsek označit výstražnou značkou zúžená silnice. Osmičlenná bobří rodina tady žije už devátým rokem a občas se do jejího díla musí s udělenou výjimkou krajského úřadu zasáhnout.

„Bobři jsou velmi pracovití. Přestože se loni hráz odstranila, během krátké doby se jim podařilo ji zase uvést do původního stavu,“ konstatuje šéf Agentury ochrany přírody Václav Hlaváč.

Protože vodní hlodavci živící se lýkem, bylinkami a větvičkami pracovali skutečně dokonale, a voda se tak dostala na silnici, silničáři vyhloubili příkop a voda teče potokem do rybníka. Odstranění hráze tady byla zřejmě optimální varianta.

„Nejjednodušším řešením je snížení nebo odstranění hráze. Jsou i jiná řešení - instalace trubky, která drží hladinu vody a bobři ji nemůžou ucpat. V této lokalitě tohle řešení nebude úplně použitelné, protože za hrází je velké množství splavenin, které se tam usadily, a bobři by ji proto dokázali ucpat,“ vysvětluje Hlaváč.

Zásah do bobřího díla bylo možné provést pouze v těchto dnech, kdy si s ním zvířata ještě poradí. Vodní hlodavce už nelze rušit později, protože si pod hladinu ukládají zásoby dřevní hmoty na zimu a potřebují na to dostatek času.

Na Vysočině žije v současnosti asi 25 jedinců kriticky ohroženého bobra evropského.


Měřín
autoři: Hana Mikulincová , sib
Spustit audio