Bobři na Vysočině tolik neškodí, první problémy už ale přicházejí
Bobři na Vysočině zatím větší škody nepůsobí, obavy z budoucnosti se ale zvětšují. V našem kraji teď žije až 150 jedinců tohoto chráněného druhu.
Třeba u rybníka Polovec na Měřínsku zatím kácejí hlavně náletové dřeviny, ale už si dělají zálusk i na větší stromy. "Okusují mi v lese smrky," potvrzuje Marian Čížek, který v místě podniká a bydlí. "Ale jinak je to pěkný pohled," říká vzápětí, protože přímo nad rybníkem Polovec bydlí. Také starosta Měřína Jiří Servít tvrdí, že mu bobři nevadí. "Kácejí hlavně náletové dřeviny a jsou svým způsobem turistickou atrakcí," vysvětluje s tím, že stromy, které chce městys uchránit, nechal obalit pletivem. "Do budoucna máme ale strach o hráz, je celá podnorovaná," dodává. Na zaplavení luk u Měřína si potom stěžovali zemědělci.
Je tedy jisté, že do budoucna bude třeba otázku soužití bobrů a člověka lépe řešit. "V řadě případů lze příjímat opatření, která budou škodám předcházet. Někdy bude naopak nutné k odškodnění vlastníků využít systém finančních náhrad. Do budoucna se ale v některých oblastech pravděpodobně nevyhneme ani zásahům regulujícím vývoj místní populace," říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Douglasovi ve Varech vyměnili ‚oplatku‘ za novou sošku. Projekce Formanova filmu dostala ironický tón
-
Maďarsko se díky Číně má stát bateriovou velmocí. Nemá k tomu ale podmínky a zdroje, míní odbornice
-
Česko 2025: Neměli bychom přemýšlet, jak v každé oblasti vychovat vrstvu nejlepších, říká expertka
-
STEM: Voliči dál preferují ANO, Spolu bitcoinová kauza významně nepoškodila. Roste SPD a STAN