Bendl chce sjednotit kontrolu potravin, hygienici by přišli o část kompetencí

13. listopad 2012

Ministerstvo zemědělství připravuje největší změny v kontrole potravin za posledních 15 let. Prověřovat chce nejen obchody a sklady, ale i veřejné stravování. Resortu zdravotnictví, který by přišel o část svých kompetencí, se změny nelíbí.

Dosavadní praxe například z farmářských trhů je taková, že klobásu přijde zkontrolovat veterinář, zeleninu zemědělský inspektor a zdravotní doklady prodejce hygienik. Ministerstvo zemědělství chce kontrolu potravin sjednotit pod sebe. Státní zemědělská a potravinářská inspekce by tak nově měla od hygieniků převzít například kontroly restaurací.

„My považujeme za důležité, aby celý ten řetězec výroby od prvovýroby až ke spotřebiteli byl pod dozorem jednoho dozorového orgánu, protože máme větší přehled o kvalitě potraviny,“ vysvětluje smysl změn ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Efektivnější kontroly žádají i zemědělci, kteří do obchodů dodávají své výrobky. Jako třeba Zdeněk Kittler, který v Kozlově u Jihlavy pěstuje žampiony. „Pokud se tam k tomu obchodníci budou chovat, jak mají, ty potraviny budou kvalitnější, nepodlehnou tak zkáze,“ tvrdí.

Naopak ministerstvo zdravotnictví nadšení ze změn nesdílí. Šéf resortu Leoš Heger (TOP 09) se pravomocí jen tak nevzdá, jak potvrdil Radiožurnálu.

„To je jenom přelévání činností a víceméně zdravotníci tu činnost vykonávat musí. A jde o to, kdo je bude řídit,“ říká Heger.

Novely zákonů zpřísňují i pokuty. Za administrativní prohřešky bude sankce tři miliony korun. Nedodržení požadavků na jakost bude až za 10 milionů korun. Pro nejtěžší prohřešky zůstává současných 50 milionů korun pokuty.

„Domníváme se ale, že by pokuty neměly mít likvidační charakter, ale měly by být výchovné,“ podotýká Jindřich Fialka, ředitel odboru potravinářské výroby na ministerstvu zemědělství.

Potravinářská komora chystané změny vítá. „Já si myslím, že je velmi dobře, že tento zákon vznikl. Musím říci, že tento zákon je jeden z nejlepších, které z ministerstva za poslední dobu vypadly,“ řekl v Ozvěnách dne prezident komory Miroslav Toman. Podle něj dosud docházelo k nedůsledným kontrolám právě z důvodu křížení kompetencí.

To potvrzuje i redaktor časopisu dTest Václav Beneš. „My dodáváme někdy podněty na nějaké nedostatky, které zjistíme, a často se stane, že ty podněty skončí v nějakém byrokratickém kolečku, kdy si to skutečně přehazuje potravinářská inspekce, hygienici nebo dokonce i Česká obchodní inspekce. A a samozřejmě potom to vyzní do ztracena.“

Víc informací pro spotřebitele

Spotřebitelům by novela zákona o potravinách měla od prosince 2014 přinést také více informací o jídle, které nakupují. I ve značení potravin totiž dojde k některým změnám.

„Povinnost uvádění alergenních látek, třeba tučným nebo podtrženým písmem na obalech výrobků, povinné uvádění výživových údajů – to znamená energetická hodnota, údaje o složení, pochopitelně diskutovaná země původu. Týká se to nejenom spotřebitelů u nás v České republice, ale zajímá to všechny spotřebitele v Evropské unii.“

„Nově, co se zavádí, je třeba minimální velikost písma,“ zmínil Jindřich Fialka z ministerstva zemědělství.

autoři: lej , nib , mta , bum
Spustit audio