Běhání v zimě může výrazně posílit imunitu. Je ovšem třeba dbát na oblečení

17. říjen 2016

Hodně lidí se chce začít hýbat, ať už kvůli hubnutí, nebo zlepšení kondice. Nakonec ale najde milion výmluv, proč nezačít. S blížící se zimou je to třeba u běhání chlad a sníh. Právě běh v tomto období ale může zocelit organismus. Pro tenhle druh pohybu totiž ani neexistuje nevhodné období.

Běhat se dá v podstatě v každém ze čtyř ročních období. Jednou z podstatných věcí, na kterou by neměli začínající a nezkušení běžci zapomínat, je oblečení.

„Oblékáme se jako cibule, máme na sobě víc tenčích vrstev. Ta první by rozhodně měla být z funkčního materiálu, který od těla odvede vlhko. Pokud si někdo vezme bavlnu, zmrzne, protože na sobě bude mít mokrý hadr,“ radí běžecký kouč Michal Vítů.

Nejsvrchnější vrstvy by pak měly být z materiálů proti větru a dešti. Zakryté by ale mělo být prakticky celé tělo. „Lidi hodně zapomínají obalit si hlavu a ruce, to znamená vzít si čepici a rukavice. Těmito tělesnými částmi totiž uniká z těla strašně moc tepla,“ připomíná Vítů.

Zdůrazňuje také výběr odpovídajících a kvalitních bot. Vybavení může mít začínající běžec sebelepší, pokud ale nemá vůli a výdrž, je mu vlastně k ničemu. Trénovat musí člověk pravidelně, ze začátku třeba i kombinovat běh a chůzi tak, aby byl kontinuální.

Na začátku tréninku se má běžec zahřát rozklusáním a na konci protáhnout. „V zimě by měly být delší, volnější běhy, kdy se člověk moc nezadýchává tak, že dýchací ústrojí zaměstnává minimálně. Na zimě je dobré i to, že se člověk naučí výborně dýchat nosem. Dýchat v tom období ústy není nejpříjemnější,“ ví zkušený trenér.

Začínající běžci by si v zimě měli uvědomit, že jim zpočátku hrozí nachlazení. Na druhé straně pokud to tělo překoná, organismus se tím podle Vítů zocelí: „V zimě se rodí nejen kondice, forma a osobáky, ale i imunita.“

autoři: mva , Radek Šamša
Spustit audio