Až po letech jsem zjistil, že Hanku Zagorovou jsme králíkem na smetaně doma moc nepohostili, vzpomíná se smíchem Standa Hložek

Rozhovor Jožky Kubáníka se Standou Hložkem
Podle těch, co ho znají, je to nejhodnější a nejvstřícnější člověk showbyznysu. Pozvání na Pohovku Jožky Kubáníka přijal zpěvák Standa Hložek, kterého můžete slýchávat i na vlnách Českého rozhlasu Zlín v hudebním pořadu Strom lásky mý.
Nikdy se nehádal, nikoho neprudil a pořád byl dobře naladěný, řekla o Standovi Hložkovi kolegyně a jeho velká kamarádka Hana Zagorová. Hřejivými slovy nešetřil ani Standa, Hanka pro něj byla po několik let nejbližší osobou.
Nechce se to věřit, ale společně s Hankou, Karlem Vágnerem a Petrem Kotvaldem hrávali 360 koncertů ročně, dvakrát denně. V rozmezí pěti až šesti let koncertování trávili s kapelou 24 hodin denně, nahrávali LPíčka, trávili spoustu hodin na cestách po Evropě i Rusku. Tehdy nebyly dálnice jako dnes, takže rodinu prakticky neznal. Jeho druhou rodinou byla kapela. Svěřovali si s Hankou věci, které by nesvěřili nikomu jinému, byli pro sebe osobním trezorem.
Standa ji měl rád jako svou další sestru, vítaná byla i doma v Hulíně. Standova maminka při jejich zastávkách v rodném městě Hanku rozmazlovala a chtěla ji překvapit tím nejlepším. Standa vzpomíná, že jí jednou připravila králíka na smetaně. Hana Zagorová se pak po letech svěřila: „Staníčku, já ti to musím říct. Jak jsme byli u vás a jak maminka dělala králíka. Tak já jsem to nemohla říct, ale jediný, co nejím, je králík.“
Standa v rozhovoru prozradil mnohé i na svou rodinu a ze svého dětství. Třeba to, že maminka měla také blízko k hudbě a příležitostně zpívala v jedné z nejslavnějších kapel té doby, v Hulínské šestce. Když se Stanislav Hložek narodil, jeho kolébku obklopily hulínské sudičky, přivítaly ho mezi muzikanty a do kolébky mu vložily kytaru. A bylo jasno. Standa byl předurčen k hudebnímu řemeslu, kterého se ujal se vší parádou.
Jako chlapec nedokázal posedět v klidu, škádlil holky, vystřeloval u školy rachejtle nebo občas prohodil bačkoru oknem. Rošťárny za něj řešila právě maminka. „Ta shodou okolností zpívala s ředitelem školy. Z dvojek z chování tak zůstávaly napomenutí a důtky,“ říká se smíchem Standa.
Proč Holky z naší školky nevyhrály Zlatého slavíka? Jak se zpívalo v Rusku v Orenburgu v polích pro stavitelé plynovodu? To a mnohem více se dozvíte v milém, upřímném a pohodovém rozhovoru se Stanislavem Hložkem, který byl hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.