Autistických dětí bohužel přibývá, říká Dagmar Zápotočná ze specializovaného centra

1. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dyslexie a autismus (ilustrační foto)

Autismus je nekompromisní diagnóza, jak pro dítě, tak především pro jeho okolí. Takové dítě vyžaduje speciální péči, speciální přístup okolí.

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne Dagmar Zápotočnou z Integračního centra Sasov.

Autistické dítě zpravidla od zdravého nerozeznáme. Je to výhoda nebo nevýhoda? „Jak se to vezme. Děti jsou hezké, pohledné, jako ty zdravé, na druhou stranu nemáme žádný signál pro neinformovanou veřejnost, že je něco v nepořádku. Je to tedy na závadu,“ řekla ve vysílání Dagmar Zápotočná.

Autismus lze diagnostikovat zhruba ve dvou letech věku dítěte. „Dětský lékař, který má podezření, by takové dítě měl poslat k odborníkům, kteří jsou předurčení k vyslovení té diagnózy.“

Rodina

Dagmar Zápotočná je ředitelkou poskytovatele sociální služby pro autisty, zároveň také maminkou autistického dítěte. „Pro rodinu, záleží ale na tom, pro kterou, je potvrzení diagnózy autismu momentem, kdy si oddychne. Pohledné dítě se chová jinak a my už víme, čím to je způsobené,“ dodala.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

autor: Hela Dvořáková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová