Archeologové hledají důkazy o vzniku hradu Kámen ve třináctém století

11. srpen 2020 06:00

Stavba návštěvnického centra na hradě Kámen u Pacova na Pelhřimovsku umožnila archeologům pátraní po nejstarší historii památky.

První písemné důkazy o vzniku hradu pocházejí ze čtrnáctého století, traduje se ale, že by mohl být o sto let starší. Pomoci by mohly třeba i střepy z keramiky.

Bývalý pivovar

„Nacházíme se na místě bývalého pivovaru, měla by tam být kamenná studna,“ říká archeolog jihlavského Muzea Vysočiny David Zimola. Existenci studny odhalili jeho pelhřimovští kolegové díky sondě, kterou se jim na tyči podařilo protáhnout fotoaparát.

V sedmi metrech, na dně studny by podle zjištění archeologů dokonce měla být i voda. „Nehledáme nic konkrétního, dokumentujeme, co odhalí stavba,“ říká David Zimola, a ukazuje na odkrytou část klenby pivovarského sklepa, ale i na nález, který ukazuje na nějaké topeniště. „Máme už tři kusy kachlů, pravděpodobně kachlová kamna,“ říká archeolog.

Pod starým hradním pivovarem byla studna. Ukazuje na to sonda

Na zídce jsou vyskládané nálezy, které ten den archeologové v zemi našli, Jsou to nejen zbytky glazovaných zdobených kachlů z kamen, ale i maznice, která je spojovala, střepy keramiky nebo části střešní krytiny.

To vše ale zatím ukazuje na století čtrnácté a mladší. To, co by především chtěli historici objevit, je důkaz o vzniku hradu v polovině třináctého století. Ten totiž zatím chybí.

Výkop ukrýval pivovarský sklep i zbytky kachlových kamen

Veškeré nálezy a odkrytá místa archeologové zdokumentují, konzervátoři muzea jednotlivé střepy vyčistí, a uloží.

Výkop pak s největší pravděpodobností převezme stavební firma, která začne stavět plánované návštěvnické centrum.

Spustit audio