Lidé často podceňují písemné uzavírání smluv, říká právnička Miroslava Zápotočná

26. únor 2024

Prostředí kolem nás je stále více regulováno právem. Stále ale platí, že neznalost zákona neomlouvá, a proto je velmi důležité se v právním řádu orientovat.

Ani u soudních sporů člověk zastoupení advokátem mnohdy nepotřebuje, přesto je dobré se nespoléhat jenom na svoje znalosti.

„Podle mého názoru nejvíce chyb lidé dělají v právním jednání obecně, že podceňují možná to, že by si třeba smlouvu uzavřeli písemně a potom v takzvaném procesním právu, tedy už v tom samotném postupu u toho soudu,“ říká právnička Miroslava Zápotočná.

Přesto jsou případy, kdy se bez zastoupení advokátem neobejdeme. „Je to u Ústavního soudu, dovolacím řízení u Nejvyššího soudu a při kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu a v případech takzvané nutné obhajoby v trestním řízení. To jsou situace, kdy je člověk nějakým zásadním způsobem omezen nebo mu hrozí třeba větší tresty odnětí svobody,“ pokračuje Miroslava Zápotočná.

Investice do obecné konzultace vyjde na částku 1 000 až 2 000 korun. Někteří advokáti nabízejí i konzultace zdarma.

Kdy se právní zastoupení vyplatí a co nás může u soudu zaskočit? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.