Zlínský kraj zatím nebude mít svůj Institut Paměti národa. Vzpomínky pamětníků ale nabízí i Český rozhlas
Institut Paměti národa ve Zlínském kraji letos nevznikne. Expozice měla už tento rok vzniknout v bývalém obuvnickém muzeu ve Zlíně, kde nyní sídlí koordinační centrum pro ukrajinské uprchlíky.
Nezisková organizace Post Bellum chtěla ve Zlíně otevřít další Institut paměti národa, a to v centru města v bráně bývalého Svitu. Budovu si chtěla organizace pronajmout na pět let.
Náklady by ale bohužel byly vyšší, než bylo předpokládáno, proto zde tato expozice zatím nevznikne. Do budoucna o tom ale podle ředitele pobočky neziskové organizace Post Bellum Petra Zavadila stále uvažují.
Příběhy pamětníků nabízí ve spolupráci s organizací Post Bellum od roku 2013 i Český rozhlas v pořadu Příběhy 20. století. Jejich archiv najdete ZDE i na podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify a dalších.
Paměť národa
Paměť národa je databáze vzpomínek pamětníků, kteří zažili na vlastní kůži totalitní režimy. Sbírka obsahuje audio a video nahrávky, životopisy, fotografie a dokumenty. Nabízí příspěvky 7282 pamětníků, víc jak milion fotografií a téměř 50 tisíc klipů (údaj z 7/2022). Zachycují převážně vzpomínky na holocaust, bitvy a domácí odboj 2. světové války, komunistické politické procesy, okupaci 1968 nebo například normalizaci.
Instituty Paměti národa pak nabízejí expozice, které zachycené autentické zážitky v moderní formě představují.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Důchodová reforma obstála před Ústavním soudem. Je to dobrá zpráva pro všechny občany, míní Přibáň
-
Skarsgard do Varů dovezl snímek oceněný v Cannes, zavzpomínal přitom na opileckou bitku v Praze
-
Na kurtu jsem nechala vše. Nejsem robot, říká po semifinálové prohře ve čtyřhře Siniaková
-
Marshallův plán pro Kyjev či další miliardová pomoc. V Římě skončila konference o obnově Ukrajiny