Zemědělci z Vysočiny začali na pole sázet japonské topoly
Tato rychle rostoucí dřevina se používá jako palivo do kotlů na biomasu. Z jednoho hektaru se dá průměrně veliký rodinný dům vytápět 30 let, přičemž investice do osázení takového pozemku je pouze 32 000 korun.
Z pařezů na vykácených plochách začnou velmi rychle vyrůstat nové výhonky a monokultura má velké regenerační schopnosti. Už po čtyřech letech se může zpracovávat na výrobu biomasy a po šesti letech se dá využívat i jako palivové dřevo nebo dokonce v nábytkářském průmyslu.
Pole s japonským topolem jsou kolem Jinošova na Třebíčsku, také mezi Velkým Meziříčím a Žďárem nad Sázavou a v okolí Moravských Budějovic. Že by japonský topol kvůli ekonomickým výhodám nakonec z našich polí zcela vytlačil běžné plodiny, se zemědělci neobávají, řekl Regionu předseda Agrární komory na Třebíčsku Karel Coufal: „V současné době je to spíš takový trend. Kdo neví, co na tom poli pěstovat a hodí se mu to, tak tam zasází japonský topol. Určitě se ale nestane, že by se nesázelo nic jiného,“ domnívá se Coufal.
Japonský topol se stal našim dnešním tématem v Událostech regionu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čína může na americká cla odpovědět i jinak než odvetou. Zásah do ekonomiky bude přesto velký
-
Rusko a Amerika si vyměnily dva vězně. Washington předal Moskvě Petrova, opačně putovala Karelinová
-
ŽIVĚ: Pardubice jsou výhru od finále, nad Hradcem vedou 2:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Trump zrušil omezení tlaku ve sprchách, aby je učinil ‚opět skvělými‘ a mohl pečovat o své ‚krásné vlasy‘