Zaříkávání i svaté obrázky aneb „Nové leto“ v Bánově
Definitivní konec zimy a příchod jara se v Bánově na jihovýchodní Moravě snoubí s jedinečným lidovým obyčejem, kterému se říká „Nové leto“, a který probíhá dva týdny před Velikonocemi.
Jde o původně pohanský rituál sloužící k vzývání jara, jenž časem splynul s křesťanstvím a dodneška jsou na něm oba tyto vlivy patrné, proto se v nich mísí zaříkávání s velebením svatých.
Ono „Nové leto“ neboli symbol nového hospodářského roku představovala zmenšenina živého stromku jívy nebo břízy, ozdobená mašlemi a svatými obrázky. A s tímto stromkem coby životabudičem obcházejí malá děvčata vesnici. Vstupují do domů a zpívají speciální „novoletní“ písně a pronášejí zaříkávadla, která mají odehnat smrt v podobě zimy, oslavovat příchod nového života a zaručit plodnost a dobrou úrodu.
Tento východoslovanský zvyk, provozovaný původně mladými ženami, postupně přešel na malá děvčátka a je spojen s koledou. V jediném místě v naší republice, kde se uchoval kontinuálně a bez přerušení – v Bánově na jihovýchodní Moravě – natáčela Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.