Záchranáři teď nejčastěji vyjíždějí k lidem s problémy způsobenými počasím
Vysoká dušnost, bušení srdce nebo dokonce kolaps. To všechno jsou příznaky přehřátí organismu a jeho dehydratace. Právě k těmto případům teď záchranáři na Vysočině vyjíždějí nejčastěji.
V průměru teď mají záchranáři na Vysočině okolo 120 výjezdů denně. Čtyři pětiny z nich jsou k pacientům, kteří mají problémy s dušností nebo kolabují kvůli dehydrataci a přehřátí organismu.
Telefonáty od lidí, kteří mají potíže, přijímá v Jihlavě denně 8 operátorů callcentra. Velká část hovorů na tísňové lince souvisí s aktuálním počasím.
Operátor Hynek Kadečka má připravených hned několik univerzálních rad: „Ta první pomoc je, že je můžou zchladit, rozhodně přemístit někam do stínu, někdy ti lidé sedí na sluníčku a diví se, že jsou přehřátí. Hlavně posadit, aby nikde nespadli.“
Že současné počasí dělá lidem potíže, potvrzuje i mluvčí záchranářů Petr Janáček.
„Přibližně 80 % všech uskutečněných výjezdů jsou pacienti s interními obtížemi, jako jsou kolapsy, dušnost, vysoký krevní tlak. To jsou diagnózy, které mohou s tím horkem souviset,“ vysvětluje mluvčí.
Podobné zkušenosti má i personál urgentního příjmu jihlavské nemocnice. Podle její mluvčí Moniky Zachrlové z větší části urgentní příjem využívají lidé nad 80 let.
Ve většině případů pacienti s problémy z přehřátí dostanou infuzi a zhruba po 3 hodinách je nemocnice propustí domů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stabilizace ANO a další růst SPD by do Sněmovny nepustily Stačilo! a Motoristy, ukazuje model NMS
-
Dánský trenér Friis skončil ve fotbalové Spartě. Zbytek sezony klub povede kouč béčka Loučka
-
ONLINE: Složení ruské delegace působí ‚jako ozdoba‘. Všichni víme, kdo v Rusku rozhoduje, říká Zelenskyj
-
Únava z politiky i satira v přímém přenosu. V Polsku graduje kampaň před prezidentskými volbami