Záchod v ceně osobního auta. Sbírka toalet je k vidění v pelhřimovském muzeu kuriozit

21. červenec 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sbírka toalet manželů Sedláčkových, Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Je to místo, kam musí každý a většinou se zdrží jen po nezbytně dlouhou dobu. Pro manžele Sedláčkovy se ale toalety a celá oblast osobní hygieny stala koníčkem.

Jan a Renáta Sedláčkovi ve své sbírce nashromáždili víc než 2500 předmětů, které souvisí s toaletou a hygienou kolem ní. To je nejvíc v Česku. Část z nich je k vidění v pelhřimovském muzeu kuriozit.

Záchod z kosmické lodi

„Když to není použité, tak je tam papír a když se to otevře, může se to používat,“ ukazuje Renáta Sedláčková toaletu z kosmické lodi Sojuz, kterou tvoří jen dvě zakončení napojená na hadici.

„Se držel pouze v ruce, používaly se tady pytlíky, kterou jsou poloprodyšné, aby vytekla kapalina, která se pod tlakem odsávala.“ Právě toaleta z vesmírného programu byla jedním ze snů Sedláčkových.

Od 15. století po současnost

Ve sbírce toalet ale není jen ten z kosmické lodi. Jsou tam předměty od 15. století po současnost. Cenný je nočník vyrobený na loď Titanic nebo pro francouzského císaře Napoleona, když byl internován na ostrově sv. Helena.

„Na tom nočníku je vavřínový věnec, který měl být původně citroníkem, ale cenzura to zakázala, protože Napoleon nesměl používat symboly vítězství.“

O záležitosti osobní hygieny se manželé Sedláčkovi začali zajímat před lety, když koupili středověkou tvrz. Při vyklízení ruin tam našli dva záchody. „Vybíráme předměty s příběhy, to znamená, že kdybychom měli třeba nočník anglické královny, to je pro nás zajímavé.“

Část sbírky je k vidění v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. „Máme tam i výrobek z Československé republiky z roku 1932 a to je reklamní záchod, který funguje jako popelník,“ dodal Josef Vaněk z agentury Dobrý den.

Sedláčkovy nezajímají jen předměty, ale i dobové zvyklosti související s toaletou, které byly vždycky spíš tabu.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související