Za likvidaci nedopalků od cigaret i vlhčených ubrousků by obce měly dostávat peníze od jejich výrobců

14. listopad 2023 10:30

Za sběr a likvidaci plastů by do obcí mohly přijít nové platby. Posílat je mají sami producenti výrobků. Už letos by mohly obecní kasy vylepšit prostředky od producentů cigaret, kteří se kvůli nové povinnosti spojili. Od půlky příštího roku se pak závazek rozšíří i na kosmetické ubrousky.

Nedopalky od cigaret, stejně jako vlhčené ubrousky totiž obsahují plast. V případě úklidu nedopalků od cigaret nebudou muset obce o proplácení jednat s každým výrobcem zvlášť. Většina z nich se totiž dala dohromady a prostřednictvím společnosti Nevajgluj je teď jednotně oslovují s návrhem smlouvy.

„Náklady na úklid a provoz odpadkových košů jsme zjišťovali loni v dotazníkovém šetření i přímým dotazováním v městech a obcích v České republice. Výsledky jsou takové, že náklady jsou přímo úměrné velikosti obce,“ říká ředitelka Nevajgluj Hana Vrbová.

Náklady na úklid nedopalků jsou v průměru osm korun na obyvatele za rok.

„Sazby jsou stanovené rozdílně pro čtyři velikostní skupiny obcí a pohybují se od 4,30 korun v nejmenších obcích po téměř 11 korun v obcích nad 20 tisíc obyvatel,” upřesňuje výši plateb Hana Vrbová.

Jiná je situace v případě likvidace vlhčených ubrousků. Některé vesnice peníze za jejich sběr a likvidaci odmítají. I Sdružení místních samospráv jim doporučuje nepodepisovat smlouvu.  

autor: Daniel Zach
Spustit audio