Z Hořic až do mraků s architektkou Evou Le Peutrec, která už po celém světě navrhla 25 mrakodrapů
Eva Le Peutrec je dalším hostem cestovatelské talk show “Na cestách s Petrem Voldánem” a budeme se opravdu dost často na rozhlasových vlnách vznášet hodně vysoko. Staveb, které se “drápou” skutečně až do mraků - mrakodrapů - je už po světě nepočítaně. Ale mezi architektkami to zase až tak častá specializace není.
Tím spíš je obdivuhodné, že se na samotnou špičku v tomto oboru vyšplhala rodačka z Hořic. Eva Le Peutrec vám potvrdí, že její vazby na region východních Čech jsou velice těsné a uslyšíte, že jsou dokonce i pracovní.
Jen hned upozorním, že světově respektovaná architektka, ale i designérka, pro nás zatím mrakodrap nechystá.
Hořice, Nová Paka a pak už svět
A to doslova. Už jen výčet destinací, do kterých se společně při našem cestování můžete vydat, je hodně pestrý. Z města proslavených trubiček (nechyběly pochopitelně ani v mém cestovatelském kufříku a udělaly paní Evě velkou radost) a kameníků i sochařů se dostaneme ve vyprávění mé příjemné a vždy elegantní společnice postupně do Londýna, San Francisca, do Šanghaje a dalších míst v Číně, Paříži, Austrálii nebo do Nové Kaledonie.
To už budeme na francouzském území v Tichém oceánu. Tam architekta Eva Le Peutrec žije. Pochopitelně nikoli někde u země v domku, ale jak se na architektku mrakodrapů sluší, pěkně vysoko.
S architektkou v Pavilonu Expo 1958
Záměrně jsem hledal pro natáčení rozhovoru s architektkou mrakodrapů nějaké výjimečné místo.
Čtěte také
A povedlo se - kavárna “Bruselského pavilonu” v pražských Letenských sadech nám poskytla nejen reprezentativní, ale také inspirativní místo pro setkání. Navíc s výhledem na stavbu, která míří do mraků, na nejvyšší stavbu hlavního města - na Žižkovskou televizní věž.
To propojení s Bruselem, naším úspěšným pavilonem, ale i s 216 metrů vysokou dominantou Prahy nám nabídlo spoustu témat k povídání - a tak se z pořadu dovíte, kdy Eva Le Peutrec navrhla svůj první mrakodrap, jaká stavba byla vlastně nejvyšší v místech, kde prožívala u nás mládí i jaké to je být letuškou.
Otvírák lahví, toulavé boty i Bořek Šípek
Nikoli náhodou jsem měl na Evu Le Peutrec připravený v cestovatelském kufříku i otvírák lahví.
Čtěte také
A ona také okamžitě reagovala, protože jeden ze světoznámých mrakodrapů je znám pro svůj zvláštní tvar jako “Otvírák lahví”. Šanghajské finanční centrum se natahuje k mrakům až do výšky neuvěřitelných 492 metrů. Já jsem ho při své cestě do Šanghaje vidět nemohl, stojí od roku 2008. Pro mého hosta v pořadu “Na cestách” je to mrakodrap pochopitelně dobře známý.
Ale neptal jsem se jen na výšku mrakodrapů, Eva Le Peutrec nám poví kolik “měří” mrakodrap i do země, jak se v takových budovách snášejí otřesy zemětřesení, kam všude po světě ji zanesly toulavé boty a zmíníme se také o osobnosti nám oběma dobře známé. Bořka Šípka, který architektce (tehdy ještě jako Evě Hendrychové) gratuloval k úspěšnému ukončení studií na Technické univerzitě v Liberci, nám připomněl jeho malý svícen z mého kufříku.
Žila na čtyřech kontinentech
Kromě toho miluje výhledy, byla ve více než čtyřiceti zemích světa a kdysi se bála i výšek. Pak ale v devětadvaceti letech projektovala svůj první mrakodrap, který se realizoval. Také o tom je náš rozhovor, ve kterém cestujeme s Evou Le Peutrec. Jsem rád, že jsem měl “kliku” a mohli jsme se setkat u mikrofonu pořadu “Na cestách” při jednom z jejích ojedinělých pobytu v České republice.
Čtěte také
A kliku jsem měl i v kufříku - architektka mrakodrapů se totiž věnuje i designu a “obyčejnou” leč unikátní kliku navrhla pro firmu z Dobrušky. Vidět ji mohli i návštěvníci prestižní pražské podzimní přehlídky designu Designblok 2023. Do budoucna by se prý chtěla designu věnovat i víc - možná včetně porcelánu. Takže se třeba mohu těšit, že vedle šálku na espresso od Jana Kaplického budu mít ve sbírce i šálek s podpisem Eva Le Peutrec.
Až ke kávě a designu jsme se dostali v nesmírně pohodovém a zajímavém rozhovoru pro nejnovější vydání mého pořadu “Na cestách”, který si na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice můžete poslechnout v premiéře v pondělí 23. října 2023 jako obvykle po zprávách v 18 hodin.
A nebo si cestovatelskou talk show najít v rozhlasovém audio archivu. S rodačkou z Hořic Evou Le Peutrec se na Vás těšíme.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
„Táta hradeckých lízátek“, projektant Ing. Miloš Morávek: Nechal jsem se tenkrát inspirovat sluncem
Hradec Králové má zpátky jednu ze svých ikon a dominant města, legendární "lízátka". Během ledna se vrátila na své místo a stanou se součástí i nové multifunkční arény.
-
Obdivuju všechny mladé, kteří věci mění. Moc jim fandím a věřím, říká architektka Helena Dařbujánová
Pátečním hostem Lady Klokočníkové v rozhlasovém studiu v Havlíčkově ulici v Hradci Králové byla 11. února po 10 hodině dopolední renomovaná architektka Helena Dařbujánová.
-
Hořice mají vše, co mnohá větší města a ještě něco navíc. Trubičky, motorky i kamennou krásu
Hořice, to je město kamenné krásy, hořických trubiček a motocyklových závodů. Starosta města Hořic Aleš Svoboda z Šance pro rozvoj zavítal do našeho rozhlasového studia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.