Vyndat šroub z kotníku, žlučník, žíly v nohách. Pelhřimovská nemocnice se vrací k operacím

26. květen 2021 06:10

Operace kyčelního kloubu nebo žil na nohách jsou jedny ze zákroků, které nemocnice v době pandemie nejčastěji odkládaly. Teď se k nim začínají vracet.

Nemocnice se pomalu vrací k plánování neakutních operací. Začali také v Pelhřimově, kde mnozí pacienti čekali na jinak rutinní zákrok rok. Aktuálně se operační týmy pokusí skluz dohnat.

Operace kotníku

„Čeká mě po zlomenině kotníku vyndávání kovu.“ Paní Zdeňka na pokoji pelhřimovské nemocnice odpočítává poslední desítky minut do začátku dlouho odkládané operace. „Čekala jsem asi 4 měsíce kvůli covidu a teď jsem ráda, že už budu mít pokoj.“

Operační sál je pro ni připravený, za normální situace by se na něj ale dostala už na přelomu roku. Pět měsíců navíc se potýkala i s bolestmi. „V poslední době mě to už trochu víc bolelo, ale nebylo to nic strašného.“

200 operací

Paní Zdeňka ale není jediná, kdo na zákrok v pelhřimovské nemocnici čekal. Zdravotnické zařízení muselo odložit zhruba 200 operací, vypočítání primář chirurgie Karel Křikava: „U nás je to nejčastěji operace žil na dolních končetinách, potom operace kýl, které nebyly akutní, které se neuskřinovaly, protože jsme se snažili vyjít vstříc pacientům, kteří trpěli bolestmi právě z důvodu toho uskřinování. Dále operace žlučníku, to jsou asi 3 tři nejčastější diagnózy, které jsme museli odkládat.“

Odložení operací přitom může mít zásadní vliv i na život pacientů. „Některé choroby způsobují bolesti. U těch žlučníků, kdy pacienti chodili s opakovanými kolikami, s bolestmi a my jsme je nemohli odoperovat tak, jak bychom si přáli. Někdy to vede k potížím i během té operace. Dochází k různými zánětlivým změnám v oblasti toho operačního pole a někdy jsme nuceni změnit i tu operační taktiku.“

Někteří pacienti navíc čekají na operaci už od loňského léta. Přitom běžná lhůta před pandemií koronaviru byla zhruba tři týdny, potvrzuje primář Karel Křikava s tím, že dohnat propad potrvá měsíce. „Standardně v týdnu přijímáme zhruba 30 nových pacientů, které se snažíme odoperovat v tom režimu, který máme. Byli jsme omezeni i co se týče počtu personálu, který pracoval na covidových odděleních.“

Ta ale postupně nemocnice ruší, počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem totiž trvale klesá. Dokonce v pelhřimovské nemocnici je v tuto chvíli nejméně pacientů s koronavirem na celé Vysočině.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související