Výborné kynuté těsto. Upečte z něj cokoli, na co máte chuť
Je tu svátek sv. Martina a našem stole by neměly chybět martinské rohlíčky či podkovy, ale i jiné pečivo z kynutého těsta. Připravit můžeme opravdu nepřeberné množství druhů pečiva.
- 350 g polohrubé mouky
- 250 g hladké mouky
- 100 g moučkového cukru
- 40 g droždí
- 250 ml mléka
- 100 ml oleje
- 2 vejce
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- citrónová kůra
- sůl
Z droždí, 1 lžíce cukru, 4 lžic mouky a 5 lžic vlažného mléka připravíme kvásek, který necháme na teplém místě zkynout.
Do mísy prosejeme mouku, přidáme nastrouhanou citrónovou kůru, muškátový oříšek, cukr, olej, sůl a vykynutý kvásek. Vlažným mlékem, do kterého jsme rozkvedlali vejce, zaděláme těsto, které dobře propracujeme, až se na jeho povrchu tvoří puchýře. Povrch těsta poprášíme moukou a na teplém místě necháme vykynout. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem.
Z tohoto těsta lze dělat vykládané koláče, buchty, drobné svatební koláčky, různé záviny, rohlíčky, šneky, hřebeny s různými nádivkami. Používáme různé náplně: tvarohovou, povidlovou, makovou, ořechovou, náplně z čerstvého nebo sušeného ovoce a podobně.
Kdybyste se rozhodli pro martinské rohlíčky s nádivkou, nabízíme hned dva recepty. Ořechová nádivka voní vlašskými ořechy a perníkem, do makové nádviky přidáváme skočici a mletý hřebíček a je také vynikající.
Ořechová nádivka
- 200 g mletých vlašských ořechů
- 100 g strouhaného perníku nebo strouhanky
- 100 g medu
- trochu mléka
Nastrouhaný perník smícháme s mletými ořechy, zvlhčíme mlékem, přidáme med a dobře promícháme.
Toto množství náplně postačí na 16 – 20 ks rohlíčků
Maková nádivka
- 150 ml vody nebo mléka
- 200 ml mletého máku
- cukr, skořice, mletý hřebíček
Mletý mák uvaříme v mléku nebo ve vodě, podle chuti osladíme a ochutíme mletým kořením.
Toto množství náplně postačí na 16 – 20 ks rohlíčků.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.