Vodní prvky

17. srpen 2019

Voda do zahrady neodmyslitelně patří. Své místo najde v malé i rozměrné zahradě, chce to jen trošku popřemýšlet, jakému typu a stylu vodního prvku dáte přednost.

Jezírko patří do větší zahrady a prodraží se

Pořízení jezírka je finančně náročné a navíc, nehodí se do každé zahrady. Jeho vybudování si říká o dostatečný prostor. Pokud máte menší zahrádku a chcete ušetřit peníze, nabízí se řešení v podobě vodního prvku.

Nový vodní prvek si zvládnete vyrobit za jeden den

„To jsou prvky, které se dají vybudovat na ploše 1m2 a je to poměrně jednoduché. V půdě se nachází jakási jímka – buď nádrž, nebo z jezírkové fólie vytvořená jímka, která zadržuje nějaké množství vody. Nad tímto rezervoárem se nachází nějaká nádoba, kámen nebo pěkné místo, odkud voda vytéká. Tím vytváří ten zvuk a vrací se zpět do zmiňované podzemní nádrže. Je to práce na jeden den a údržba s takovým prvkem není téměř žádná“, říká zahradník a zahradní publicista Pavel Chlouba.

Vodní prvky mají své výhody

Náročnost na vodu a energii je minimální. Navíc se vám podaří přilákat na svou zahradu více ptactva a hmyzu, kteří velmi ochotně pojmou jako pítko.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.