Většina stran už představila svoje lídry do letošních krajských voleb. O přízeň voličů budou usilovat i dva muži, kteří v zastupitelstvu Vysočiny usedají od jeho vzniku

22. leden 2024 06:30

I když krajské volby přijdou až na podzim, většina stran má už na začátku roku vybrané své lídry, kteří budou usilovat o post hejtmana. Volit do zastupitelstva Vysočiny budeme posedmé.

Za šest dosavadních období Vysočina poznala 4 hejtmany. Jako první stál v čele kraje František Dohnal za Čtyřkoalici, následoval občanský demokrat Miloš Vystrčil, potom třikrát Jiří Běhounek za sociální demokraty a aktuálním hejtmanem je Vítězslav Schrek z ODS.

Současný šéf senátu Miloš Vystrčil je jedním ze dvou zastupitelů, kteří jsou ve vedení Vysočiny od vzniku kraje v roce 2000. Stejně dlouho usedá v krajském zastupitelstvu Vladimír Novotný ze Sociální demokracie.

Boj o hejtmanské křeslo

Obhajovat post hejtmana bude Vítězslav Schrek, ten v roce 2020 uspěl na společné kandidátce svojí ODS se Starosty pro občany. Teď do koalice přibrali ještě TOP 09 - stranu, která se naposledy velmi smolně nedostala do zastupitelstva, protože zůstala jediný hlas pod pětiprocentní uzavírací klauzulí.

Poslední krajské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO, i když ho vyjednávání odsunulo do opozice. Vedl ho Martin Kukla, který potvrdil, že jedničkou kandidátky bude i tentokrát.

Žádnou lídrovskou změnu nevybrali ani minule třetí na pásce, pirátskou jedničkou bude opět Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana.

Nového lídra představili lidovci, konkrétně starostu Oslavice Pavla Janouška.

autor: Daniel Zach
Spustit audio