Věnečky a voničky ze Zlechova
Křehká krása, která sice nevoní, ale o to víc zdobí - to jsou vínky, voničky a věnečky z rukou ženy, která je poslední tuzemskou lidovou umělkyní svého druhu: Marie Skrežinové.
Ve Zlechově na Uherskohradišťsku ručně vyrábí ze stovek textilních kvítků ozdoby hlav nevěst i svobodných děvčat a vonice a ozdoby klobouků pro mladé muže. Bez jejího umění, které zdědila po matce, si nelze představit slavnostní kroje ve většině regionů České republiky - od jejího domovského Slovácka přes Podluží a Hanou až po jižní a východní Čechy.
Za své umění dostalaMarie Skrežinová ocenění ministra kultury ČR Nositel tradice lidových řemesel. Do její dílny se vypravila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.