Ve vedrech je třeba věnovat zvýšenou pozornost i bylinkám

6. srpen 2013
Zprávy z

Českou republiku a obecně Evropu sužuje v těchto dnech extrémně horké počasí. Větší péči je přitom potřeba věnovat třeba domácím zvířatům, ale také rostlinám – a zejména bylinkám, ať už na zahradě nebo v květináči na balkoně.

Cedule v zahradnictví u Chlubnů ve Žďáře nad Sázavou mě varuje před vítacím psem. Místo něj mě ale přichází přivítat majitelka Jitka Mondadová, kolem je spousta bylinek, a tak se ptám, jak se mám o ně ve vedrech starat.

„V květináčích je to náročnější, protože tam to brzo vyschne. Pokud to ale lidi mají v záhonech, tak tam to není problém. Zalívat by se měly méně často, ale hodně. Než dvakrát denně, tak jednou za dva dny a pořádně, podle počasí,“ říká zahradnice a boří další zažitý mýtus.

„Zalévat by se mělo po ránu, večer to bývá rozpařené, rychle se to vsákne a ráno už tam žádná vláha není. A za druhé, když se to zalívá večer, listy úplně neoschnou a můžou se na ně dostávat plísně, kdežto ráno je to naopak.“

Některé bylinky ale mohou přece jen uschnout, v tom případě doporučuje Jitka Mondavová nůžky. „Vždycky říkám, že je lepší to ostříhat, dát do mrazáku nebo usušit než to nechat zvadnout. Ale neměl by být problém to přechovat i v těchhle vedrech,“ myslí si paní Mondavová.

„Támhle máme rukolu, a jak teď byla ta šílená vedra, tak zvadla, až jsem si říkala, že je to na vyhození. Zalila jsem ji, pak mi ještě pomohl déšť a ráno to bylo úplně v pořádku. Takže i když to vypadá, že je to zvadlé, chce to nechat úplně napít, třeba to na chvilku dát do nějaké nádoby s vodou, a do dvanácti hodin to máte úplně v pořádku.“

Bylinky potřebují péči hlavně v létě při vysokých teplotách

A zahradnice mě vyvede z omylu ještě jednou. Bylinkám totiž prý neuškodí ani prudké lijáky.

„To by musely přijít kroupy. A čím menší rostlina, tím lépe je přečká. Příroda si poradí, jak říkají ti staří chytří lidé.“

autor: Andrea Kratochvílová
Spustit audio