Varroáza včelstev je velice nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje

18. březen 2023

Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství. 

„Varroáza včelstev je velice nebezpečné onemocnění. Trvale sužuje a oslabuje naše včelstva a v důsledku tohoto oslabení jdou do popředí sekundární nemoci - nosema, mor plodu, viry, které zánik včelstev dokonají,“ vyjmenovovává učitel a včelař.

Český svaz včelařů spolu s Výzkumným ústavem včelařství zpracoval metodu, která se léta aplikuje. Ale ani sebelepší metoda, pokud se nedodržují jednotlivé úkony a termíny, léčení nemá význam a je neúčinné.

Včelař a jeho včely

„Důležité je, aby si všichni včelaři uvědomili, že k nim varroáza nepřišla pěšky. Je o zalétávání včel, atraktivnosti matek a sociálních jistotách každého včelstva,“ říká učitel včelařství Jaroslav Sedláček. Podle něj se musí s varroázou bojovat po celý rok, aby se naše včelstva uchovala a nebyly takové hromadné úhyny jako ve světě, potažmo i u nás.

Prevence před varroázou

„Na jaře, před uvolněním včelího hroznu, by měli včelaři provést – bez rozdílu zimních výsledků spadu – nátěr plodu přípravkem M1AER s následným zafumigováním Varidolem. Nebylo zatím prokázáno, že by na křížové podání dvou léčiv byla rezistence. Kdyby nezabralo jedno, zabere druhé.“

„Důležité ale je, aby se včelaři z okolí domluvili a vše dělali v jednom termínu. Je to vše o zalétávání. Co je platné, když to jeden udělá a dalších deset ne. Reinvaze je z prostoru, a pak je to zase boj na dlouhou dobu,“ posteskl si Jaroslav Sedláček.

Včely

V průběhu sezóny je třeba aplikovat alespoň 2x kyselinu mravenčí (Formidol) podle návodu v příbalových letácích. Na zimu, koncem září a začátkem října, provést první fumigace Varidolem, případně dát gabonové pásky Flumethrin 4 mg do včelstva a po měsíci je vyndat.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...