V Horní Cerekvi najdou zázemí autisté. Službu tam otevírá pelhřimovský Domov Jeřabina

7. březen 2022 14:10

Pelhřimovský Domov Jeřabina spustil v Horní Cerekvi novou službu. Přestavbou budovy stacionáře vzniklo pracoviště, které se postará o autisty. 

Nové pobytové zařízení pro lidi s poruchou autistického spektra vzniklo v Horní Cerekvi. Místo nabídne šesti lidem. Nový prostor vznikl přestavbou denního stacionáře pelhřimovského Domova Jeřabina. 

Kapacita je šest lidí

„Vítku, nepůjdeme do školy,“ povídá si s Vítkem, který má poruchu autistického spektra, jedna ze sociálních pracovnic v novém domově v Horní Cerekvi. Vítek je jedním z prvních obyvatel nového pracoviště, říká sociální pracovník Zdeněk Šitner. Kapacita je 6 lidí. 

„Už v tuhletu chviličku máme víc žádostí, než je naše kapacita. Plán je takové, že do konce března bychom chtěli mít obsazenou veškerou kapacitu. Samozřejmě by to šlo udělat dříve, ale s ohledem na citelnost postižení a klientů, nechceme udělat velký boom a nastěhovat sem šest klientů. I ti klienti se potřebují zvyknout na nové prostředí.“

Stěhování klientů

Jak funguje samotný proces stěhování klientů? „Ono to funguje ještě před tím samotným příjezdem toho klienta. Vždycky pořádáme sociální šetření, v rámci kterého se jdeme podívat do přirozeného prostředí klienta, jaké má vybavení pokoje, jak funguje. Zajímá nás, jak se s ním pracuje, co mu vadí, naopak co má rád.“

Klienti nového domova mají navíc kromě autismu ještě i další postižení. „Jsou to osoby s poruchou autistického spektra, ale v kombinaci s mentálním postižením a přidruženým problémovým chováním nebo chováním náročným na péči. Jsou to klienti, kteří nemohou být v domácím prostředí, rodina to třeba nezvládá a není, kdo by se o ně postaral.“

Komunikační kartičky

Během prohlídky samotného zařízení Zdeněk Šitner ukazuje i kartičky s piktogramy, díky kterým mohou klienti se sociálními pracovníky komunikovat. „Klient, když něco chce, tak jsou tady různé činnosti, různá slova. Když ovládá tento způsob komunikace, tak má schopnost říct nějakou větu dohromady.“

Tímhle způsobem si tak může každý klient nastavit denní režim, ten je totiž pro takto postižené lidi důležitý, říká Zdeněk Šitner. „Většina z nich má ráda, když se ty situace opakují, když ví, co přijde a má jakýsi pocit bezpečí.“

Podobný domov chce Domov Jeřabina zřídit i v nedalekých Počátkách.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio