Už verbujú aneb Verbuňk, tanec bohatýrů
Verbuňk, furiantský a ryze mužský tanec, který má domov na Slovácku a který je natolik unikátní, že byl v roce 2005 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tvoří ho zvláštní sestavy kroků, skoků, otoček a piruet, které si každý tanečník sestavuje sám a které vyžadují fyzickou zdatnost, kondici a smysl pro rytmus.
Verbíř musí umět hospodařit i s dechem, protože tanec se zrychluje a také skvěle zpívat, protože každou sloku písně předzpívává. Kořeny verbuňky byly položeny v první polovině 18. století při odvodech rekrutů na vojnu a dodneška se udržel na elém Slovácku. V každé části jej ale muži tančí trochu jinak, proto je tak atraktivní a pestrý, a proto se každý rok v rámci Mezinárdního folklorního festivalu ve Strážnici koná finále celonárodní soutěže o nejlepšího verbíře.
Letošním vítězem se stal Jakub Říha ze Strážnice. A nejen s ním, ale i s etnografkou Jarmilou Teturovou, ředitelem Národního ústavu lidové kultury Martinem Šimšou a nejlepšími tuzemskými verbíři novodobé historie jsme si povídali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.