Už je toho masopustu namále

7. únor 2024

Některými obcemi již prošel veselý průvod maškar, jinde teprv vyčkávají do úterka před popeleční středou. Blíží se konec masopustního období.

Masopustní neboli fašankové obchůzky se stále těší živé podobě například na Horňácku. Ve většině obcí se nechodí v kostýmech či maškarách, ale v krojích, obchůzkáři jsou převážně muži. Horňácký fašank v našem pořadu reprezentují zpěvy a hra muzik Ležhory a Kubíci.

Starší zvukovou podobu masopustního prozpěvování zastupují skupiny ze slovenských obcí Priechod a Liptovské Sliače. Na Dolním Liptově se obchůzce říká bursa. Sliačanské burse dominuje chriapa – maškara s dřevěnou hlavou, oblečením z kožešiny, která klape velkou hubou a straší děti v obci. Právě chriapa pronikla i do masopustních písniček a říkadel.

Mezi scénicky pojatá masopustní pásma patří v pořadu Na pěknú notečku ukázky z roku 1989 v podání souboru Kašava. Jedná se o masopustní hry s náměty mládenec a smrt a chození s Karlem, které vznikly v úpravě Karla Pavlištíka.

Nalaďte se masopustně – nahrávky z našich končin i od sousedů vybírá a některé méně známé masopustní výjevy připomíná Anežka Heinzlová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.