Učitelé zpět do lavic. Na třebíčském gymnáziu školí kantory v otázkách mimořádných situací

31. srpen 2020 06:00

I učitelé se někdy mohou vrátit do lavic a alespoň na chvíli se vžít do role žáků. Tak jako na gymnáziu v Třebíči.

Učitelé na gymnáziu v Třebíči si vyzkoušeli před začátkem nového školního roku, jaké to je opět sedět v lavicích. Škola pro ně připravila vzdělávací program zaměřený na řešení mimořádných situací a prevence agrese na školách. I když šlo o vážná témata, došlo i na smích.

Že i prostý útěk může být někdy nejefektivnějším způsobem obrany, už dobře vědí učitelé třebíčského gymnázia. I takové rady jim totiž v rámci vzdělávacího programu zaměřeného na prevenci agrese dávali zkušení lektoři.

Kdo je připraven, není překvapen

Modelovou krizovou situací si prošla i pedagožka Lenka Pacalová. „To je prostě něco, čím si člověk neprojde normálně v běžném životě, a tohle si myslím, že je na svém místě.“

S reálným útokem se zatím ve škole ani mimo ni ještě nesetkala. „Tak reálná situace může nastat vždycky, protože to jako člověk v dnešní době už neovlivní. Ale říká se, a moje heslo je: kdo je připraven, není překvapen. Takže jako člověk musí počítat se vším v dnešní době.“

Verbální konflikt

„Naprostá většina konfliktů, které ve škole jsou, jsou verbální, my jsme za poslední dva roky byli na třech školách, kde došlo k napadení učitelek. Je nutno říci, že všichni agresoři byly maminky,“ upozorňuje lektor, bývalý policista a voják Eduard Krainer a připomněl šest let starý útok na žďárské obchodní škole, který měl fatální následky.

„Cílem toho školení je zvýšit připravenost na vznik takových situací, všichni určitě máme na paměti útok se smrtelnými následky z roku 2014 ve Žďáře nad Sázavou, obdobná situace se opakovala nedávno na Slovensku a bohužel důsledky byly takové, protože jsme nebyli připravení vůbec na vznik takové situace, nevěděli jsme jak na to reagovat. Proto vlastně vznikl tento program.“

Útoky ze strany studentů

Podle Eduarda Krainera přibývá útoků hlavně ze stran studentů. „Ty problémy na školách jsou čím dál tím častější. Většinou je to tak, že jsou problémy s nezvladatelnými žáky a pokud se na stranu těch nezvladatelných žáků přidají i v uvozovkách nezvladatelní rodiče, tak máme na problém vyděláno a prostě ty ataky na ty učitele se neustále opakují.“

Podobné školení už jednou škola pro své učitele připravila, podle ředitelky Alice Burešové, by se ale mělo opakovat. „Protože člověk, aby se zachoval správně, musí to mít nějakým způsobem natrénované, proto jsme se rozhodli udělat to školení většího rozsahu.“

Školením prošlo téměř 50 učitelů a většina z nich se shodla, že by mělo být povinné pro všechny vyučující na všech školách.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související