Turisté na Vysočině nejčastěji míří na Pelhřimovsko a Havlíčkobrodsko, operátoři to zjistili z pohybu jejich mobilních telefonů

18. říjen 2023 06:00

Kraj Vysočina má nová data o návštěvnosti. Místo klasických statistik ale tentokrát požádal o data mobilního operátora. Výsledky průzkumu tedy vycházejí z toho, kde se lidé a telefony zrovna pohybovali.

Analýza, kterou mají vedení kraje a jeho příspěvkové organizace k dispozici, pracuje s daty získanými od loňského července do letošního června. Za těchto dvanáct měsíců podle mobilního operátora navštívilo kraj 1,9 milionu jednodenních výletníků - tedy lidí, kteří zde nepřespali, ale zároveň se zdrželi více než tři hodiny. Z toho více než 240 tisíc tvořili výletníci ze zahraničí.

Tuzemští turisté obvykle přijíždí na Vysočinu ze sousedních krajů, ze zahraničí jsou to nejčastěji turisté z Ukrajiny, Polska, Slovenska, Rumunska a Německa. Co se týče turistů z Ukrajiny, nelze ale jednoznačně říct, zda pouze přijeli či zda zde trvale žijí, obvykle totiž i lidé s azylem v Česku nadále využívají ukrajinskou SIM kartu.

Bezmála 940 tisíc návštěvníků pak Vysočinu navštívilo i s noclehem. V průměru tu strávili přes tři noci.

Kam přesně turisté na Vysočině nejčastěji míří a jak sběr takových dat funguje? Poslechněte si celé audio.

Spustit audio