Tropické teploty trápí i skot. Telata mají horečky a dojnice produkují méně mléka

Tropické teploty ovlivňují chov skotu i prasat
S vysokými teplotami se teď potýkají i hospodářská zvířata. A chovatelé se snaží svůj dobytek všemi možnými způsoby ochladit.
Na mléčné farmě dodávají víc vody a dojnicím zlepšují prostředí i pomocí větráků. Krávy totiž kvůli tropům méně dojí a telata mají horečky. „Tady máme čtyřicet celých dva. Standardně je třicet osm až třicet devět,“ měří teplotu jednomu z telat farmář Libor Kořínek. „Je běžné, že u čerstvě narozených telat se můžou vyskytnout průjmová onemocnění, protože imunitu nemají ještě vyvinutou na tu správnou úrovně, ale ty tepla se na tom samozřejmě ještě více podepíšou,“ říká.
Protože tepla budou trvat ještě do konce tohoto týdne, musí důsledně hlídat napájecí žlaby a přístup k vodě. Její čistotu a kvalitu. Kráva vypije denně až 150 litrů vody. Zlepšit tepelný komfort se farmář snaží skotu i pomocí větráků. „Tři větráky teď prakticky běží skoro nonstop a samozřejmě je to i finančně náročnější, protože je to na elektriku. Takže nějakou spotřebu při dlouhodobějším běhu to má,“ ukazuje Libor Kořínek.
Horka se projevují i na produkci mléka. „I přes to, že klimatizujeme stáj, tak je znát pokles produkce dejme tomu o nějakých 20%,“ počítá farmář.
S vedry bojují všichni chovatelé hospodářských zvířat. Hospodáři k ochlazení můžou využít větráky, takzvané mlžáky anebo dobytek polít.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Není důvod, aby se masově propouštělo. Nebojme se tolik, hájí flexi novelu rektor VŠE Dvořák
-
Energetický úřad jde po podvádějících solárnících. 10 společnostem licenci již zrušil, dalším 12 to hrozí
-
Georgescu kandidovat nemůže, kdo bude rumunským prezidentem? Představujeme 5 hlavních kandidátů
-
Necháme tam všechno a uvidíme, říká k nominaci na mistrovství světa Beránek. Nevraživost v týmu necítí