Testování v romských osadách na Slovensku prokázalo rozdílné výsledky počtu covid pozitivních osob

15. únor 2021

Slovensko má za sebou plošné screeningové testování, které ukázalo rozdílné výsledky v romských osadách. Zatímco v některých byl podíl pozitivně testovaných jen minimální, v dalších mají s onemocněním covid-19 zjevný problém.

V Dunajské Stredě nařídili karanténu obyvatel marginalizované romské komunity na Kračanské cestě, kde pozitivita otestovaných dosáhla skoro 24 %. Regionální úřad veřejného zdravotnictví rozhodl o nařízení desetidenní karantény. Hygienička Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Dunajské Stredě Rozália Robotková:

„V prvé řadě musíme tuto skupinu obyvatel izolovat od ostatních, aby nemoc dále neroznášeli.”

Na dodržování karantény dohlíží státní policie. O potřeby obyvatel se stará město:

„Nejlepší by bylo je všechny otestovat. Než se tak stane, bylo by dobré přesvědčit je o tom, že pro ně chceme jen to nejlepší.”

Zhoršení výsledků v Revúci

Plošný screening ukázal zvýšený počet nakažených i v Revúckém okrese, který vloni z pohledu pozitivity na covid-19 patřil na Slovensku mezi nejlepší. Konkrétně město Jelšava má nejvyšší zastoupení Romů mezi slovenskými městy. Romové tu tvoří skoro 40 % všech obyvatel. Přednosta okresního úřadu v Revúci Igor Škvarla:

„Číslo vyskočilo velmi vysoko na 3.54%.”

Lidé opatření nedodržují, potíže způsobuje i migrace obyvatel

Za nárůst počtu infikovaných v romských komunitách považují odborníci nedodržování protipandemických opatření či migraci lidí ze zahraničí:

„Začali se shlukovat do komunit, což situaci neprospívá. Jen za minulý týden bylo uděleno 61 pokut za nenošení roušek a dalších 17 za porušení zákazu vycházení.”

Migrace lidí ze zahraničí způsobuje problémy i ve Smižanech, kde stoupl počet nakažených. Starostka obce Miroslava Szitová:

„V romské osadě máme jen v místním okrsku 4.5%, v rámci obce to bude, předpokládám 5%, což je velmi vysoké číslo.”

V obci je aktuálně omezená mobilita. Terénní sociální pracovnice Emília Solárová:

„Usměrňujeme obyvatele k dodržování protipandemických pravidel.”

Sociální a komunitní pracovníci za asistence občanských hlídek kontrolují pohyb lidí po osadě i v obci. Starostka Miroslava Szitová by uvítala, pokud by obec měla k dispozici jmenovitý seznam pozitivně testovaných lidí. Mohlo by se tak lépe vytrasovat, odkud se koronavirus mezi obyvatele marginalizované romské komunity dostal.

„Jsou tu lidé, kteří se vrátili z Británie, nebo z Kanady. Jako starostka to nemám odkud zjistit. Kdybych měla komunitu o sto lidech, zvládnu si všechno dohledat sama. Ale pokud je tu 2700 lidí a k tomu 4000 lidí, kteří se tu pohybují neoficiálně, nemám šanci.”

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...