Tábor a Budějovice chtějí regulovat výdejní boxy. Vadí jim vzhled i dopravní problémy

Největší audioportál na českém internetu

Doručovací boxy na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích | Foto: Andrea Poláková, Český rozhlas

Stále víc zásilkových výdejních boxů se objevuje ve městech taky na jihu Čech. Některé ale v ulicích dělají problémy

Výdejní boxy zásilkových firem by měly mít jednotná pravidla. Města chtějí zabránit dopravním potížím i narušování vzhledu veřejného prostoru.

Výdejní boxy zásilkových služeb přibývají napříč českými městy a s nimi i problémy. Vedení Tábora a Českých Budějovic proto chtějí jejich umisťování regulovat. Připojují se tak k projektu, který má nastavit pravidla pro jejich podobu i umístění. Celkem projekt podporuje osmnáct měst.

V Táboře řeší radnice například dopravní komplikace na Křižíkově náměstí, kde řidiči kvůli boxu často parkují i na autobusové zastávce. „Boxy je zapotřebí nějakým způsobem usměrňovat tak, aby to dávalo logisticky smysl,“ říká místostarosta Tábora Radoslav Kacerovský.

Na radnici se kvůli boxům obracejí také obyvatelé, stěžují si na světelný smog, zvukové efekty i celkové narušení veřejného prostoru. „Pravidla by měla určovat třeba barevnou paletu boxu, jeho osvětlení, hlučnost nebo reklamní značení,“ vysvětluje městská architektka Kateřina Čechová.

K iniciativě se připojí i České Budějovice. Tam zatím boxy v historickém centru nestojí, radnice ale chce jasně definovat podmínky, než se jejich počet rozroste. „Chceme, aby výdejní boxy nezhoršovaly dopravní situaci a nenarušovaly vzhled veřejného prostoru,“ uvedl náměstek primátorky Michal Šebek (ODS).

Největší provozovatel boxů, společnost Zásilkovna, má v Česku přes 5 500 výdejních míst. Regulaci chápe, zároveň ale varuje před unáhlenými zásahy. „Přílišná omezení mohou vést ke zdražování služeb a horší dostupnosti pro zákazníky,“ upozorňuje mluvčí Zásilkovny Ondřej Luštinec.

Na kompromisu se snaží dohodnout i další firmy, například Alza, která má po republice přes 2 500 boxů.