Stará Říše na Jihlavsku nepojmenuje ulici po Ivanu Jirousovi

22. květen 2020 02:00

Stará Říše na Jihlavsku nepojmenuje ulici po Ivanu Martinu Jirousovi. Básník, výrazná postava undergroundu a odpůrce totalitního režimu ve Staré Říši nějaký čas žil.

Vedení městyse začalo pojmenování ulice zvažovat kvůli údajné nabídce daru prezentované v jedné tiskovině. Po debatě zvedlo ruku pro pojmenování ulice pět ze čtrnácti zastupitelů, většina se hlasování zdržela.

Půl milionu korun

Údajný mecenáš měl podle novinového článku nabízet za pojmenování veřejného prostranství po Jirousovi půl milionu korun. Starosta Zdeněk Svoboda (za KSČM) řekl, že se mu totožnost možného dárce nepodařilo zjistit. „Bylo to od začátku takové divné,“ řekl novinářům. Dodal, že má obavy, jestli to vůbec byla pravda.

Spojování pocty pro Jirouse s možnou finanční odměnou v debatě kritizoval zastupitel Josef Novák: „Já ho vnímám jako bojovníka za svobodu. Dobrovolně opustil rodinu a šel na osm let do kriminálu kvůli tomu, že cítil a potřeboval říkat pravdu,“ řekl novinářům po hlasování.

Městys ulice pojmenované nemá

Městys se 620 obyvateli zatím žádné ulice pojmenované nemá. Podle návrhu se po Jirousovi měla jmenovat krátká ulice, v níž bydlel nejdéle. Žije tam jeho bývalá manželka Juliana s dcerou Martou.

Starosta navrhl uvažovat třeba i o možnosti pojmenovat najednou více ulic. „Protože máme více těch občanů, kteří nás proslavili,“ řekl. Zastupitelé v debatě zmiňovali i to, že by místo ulice mohla Jirouse připomínat pamětní deska. Jaké budou další možné kroky městyse v této záležitosti, starosta nechtěl předjímat. Jirousova ulice je od letoška v nově vznikající zástavbě pražské městské části Řeporyje. Při happeningu 14. února bývalá Jirousova partnerka písničkářka Dáša Vokatá řekla, že je to první ulice pojmenovaná po Magorovi.

Rodný Humpolec

V rodném Humpolci na Vysočině připomíná Jirouse pamětní deska od září 2014. Peníze na ni vybrali jeho přátelé. V Humpolci se také příležitostně koná multižánrová přehlídka Magorovo září.

Básník, publicista a výtvarný kritik Jirous (1944-2011) byl významnou postavou undergroundu. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe, z politických důvodů byl celkem osm a půl roku ve vězení. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně. 

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související