Sociolog Daniel Hanzl: Volby byly vyřízením si účtů s vládou. Podle něj to ale není korektní

Komunální volby 2022 mají své vítěze, na řadě míst vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, posílilo také hnutí SPD Tomia Okamury. 

Kampaň před volbami byla právě ze strany těchto dvou hnutí často vedená stylem - volby jsou referendem o současné vládě, řekl ve vysílání sociolog Daniel Hanzl. „Myslím, že to je velmi nekorektní, pokud se do komunální politiky zasahuje tou vysokou politikou, kterou Okamura s Babišem rozpoutali v těch debatách.

Kupříkladu v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Třebíči vyhrálo volby hnutí ANO. „Když se podíváme na výsledky ČSSD a KSČM, tak levicový volič odešel k ANO a naplňuje tu kvótu těch procent, které tam mají.“

Poslechněte si celý rozhovor v přiloženém audiu.

autor: Dušan Vrbecký | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.