Sněžná děla na Vysočině jedou naplno, lyžovat by se mohlo v polovině prosince
Provozovatelé sjezdařských areálů na Vysočině využili mrazivého počasí a poprvé v nové sezoně zapnuli sněžná děla.
Bílou hmotu vyrábí například ve Velkém Meziříčí, Lukách nad Jihlavou, na Křemešníku, Šacberku, Jimranově nebo na Čeřínku. A typický hluk sněžných děl se ozývá i na Harusově kopci u Nového Města na Moravě.
„Teď jsem se právě díval na displej sněžného děla, ukazuje nám to 5,6 stupňů. Ideální podmínky, které bych si představoval já, by bylo -10 stupňů. Při této teplotě jede zasněžovací výkon na 30-40%,“ říká provozovatel areálu Karel Klapač. Předpokládá, že začátek sezony spustí 16. prosince. Na dostatečné zasněžení areálu je potřeba minimálně 5 dní mrazu a provozu děl. „Sníh na těch hromadách potřebuje vyzrát. Zároveň je potřeba svah upravit a vše nachystat,“ dodává.
Zasněžovat začaly i další areály na Vysočině. „V tuto chvíli je dobrý i ten přírodní sníh, kterého bylo 15 centimetrů. Za jeden den se dá nafoukat 10 centimetrů určitě,“ popisuje provozovatel sjezdovky na Šacberku u Jihlavy Pavel Havlíček.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zlatý padák‘ pro exředitele pojišťovny ministerstva vnitra. Dostal nejen odchodné, vyplatili mu 6 milionů
-
Expert: Odstraňování mrtvých kmenů jde proti smyslu národních parků. Prevence požárů je záminka
-
Americká armáda opět útočí na Írán. Trump hrozí zničením jaderného komplexu v Natanzu
-
Vojtěch prosazuje novelu, která zvýší Babišův majetek. To není názor, ale fakt, zdůrazňuje etik Vácha