Slavnosti zpěvu, tance a borůvek

10. červenec 2021

Borovanské borůvkobraní je jednou z mála folklorních slavností v naší republice, která je zasvěcena stromům a lesnímu ovoci. Oněmi stromy jsou borovice a oním ovocem je rostlina s malými sladkými voňavými modrými plody: brusnice borůvka.

Borůvky naši předkové milovali pro jejich široké využití - je možno je jíst samotné, naložit je, vařit, vyrábět z nich víno, nebo je použít do knedlíků, buchet, koláčů atd. Jejich pomyslnou Mekkou jsou na jihu Čech Borovany a každý rok v půli července tam probíhá Borovanské borůvkobraní.

Letos se kvůli koronaviru opět nekoná, tak sladce a zpěvem připomínáme období, kdy se v okolí borovanského kláštera všechno modralo.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.