Simulátor vrtulníku, virtuální realita. Záchranáři cvičí v Jihlavě v nových unikátních prostorách

10. říjen 2020 06:00

Jedno z nejmodernějších školících center pro záchranáře nově funguje v Jihlavě. Provozuje ho Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina (ZZS).

Stavba dvoupodlažní budovy trvala dva roky a kromě klasického vybavení nabízí také jeden unikát.

Simulátor vrtulníku

„Já tam teď jakoby nastoupím, předvedu vám to částečné přistání a pak bych si přivolal vrtulník k transportu pacienta z nepřístupného terénu,“ ukazuje unikátní vrtulníkový trenažer v novém výcvikovém centru záchranářů v Jihlavě jeden z lektorů Michal Vidlák.

Jako letecký záchranář pracuje už 12 let. „Významně to zkrátí tu dobu výcviku, když si představíme, že nastupuje nováček, tak hlavně si musí osvojit letecké návyky, nejčastější chyby, které se dějí tady přitom, je připojování nebo odpojování k tomu vrtulníku nebo let s těmi pomůckami nebo příprava k evakuaci pacienta.“

Jediný svého druhu v Česku

Jihlavský vrtulníkový trenažer je jediný svého druhu v České republice. „Můžeme taky věrně nasimulovat hluk vrtulníku i vítr, tam můžu pustit ten ventilátor, což jsou další faktory, které člověk musí eliminovat, aby se mohl soustředit na záchranu pacienta.“

Bez simulátoru se nováčci cvičí podle Michala Vidláka v improvizovaných podmínkách. „Svým způsobem jsme to improvizovali, měli jsme třeba natažené lano někde a kolega vás vytahoval na tom laně nebo jsme to měli přes kladku, případně jsme byli na věži kostela.“

Virtuální realita

Kromě trenažéru vrtulníku výcvikové středisko disponuje i dalším vybavením, jako je například lezecká stěna, virtuální realita nebo prostory pro nácvik dekontaminace. „Tady na začátku vidíte dekontaminační vanu, kde dva členové biohazard týmu, kdyby byl ostrý zásah, tak máme povinnost vyrazit v pěti členech, kdy dva členové oblečeni do ochranných prostředků, vyrazí na místo, jdou s izolačním prostředkem do toho místa, pacienta zajistí, uloží do biovaku a uzavřou,“ vysvětluje lektor Zdeněk Jedlička.

Výcvikové středisko je tak kompletně připravené na školení záchranářů. ZZS chce postupně pořádat kurzy pro odbornou nebo i laickou veřejnost, dodává mluvčí záchranky Petr Janáček: „V tuto chvíli už je všechno připraveno, ale bohužel z důvodu nepříznivé epidemiologické situace byly kurzy pozastaveny.“

Budování výcvikového centra začalo v roce 2018 a celkem vyšlo na více než 80 milionů korun.

autoři: Daniela Brychtová , mik