Sejkory, boudy a kyselo, v Krkonoších je veselo!
Symboly Krkonoš jsou nejen Krakonoš a lyže, ale také tzv. boudy a systém budního hospodaření. Ten s sebou do oblasti přinesli osadníci z Rakous a v Krkonoších se úspěšně rozvíjel od 17. století. Změnil jak krajinu Krkonoš, tak místní zvykosloví, lidové tradice, gastronomii i obyvatele samotné.
Boudy původně sloužily jako příbytky při dobývání drahých kovů, od 17. století se ale změnily v objekty na uskladnění sena a trávy. Postupně se z nich stala specifická ubytovací zařízení.
Jak se žilo na boudách v uplynulých staletích a jak se na nich žije dnes? Markéta Ševčíková po tom pátrala v Krkonošském muzeu v Jilemnici s historikem Janem Luštincem, s ředitelem správy KRNAPu Robinem Bohnischem a s majiteli Lesní boudy Olgou a Michalem Kreiplovými. Hrála k tomu lidová muzika při ZUŠ Karla Halíře z Vrchlabí, muzika souboru Hořeňák a Hradecká muzika.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.