Řidiči na Vysočině v létě více riskují, jezdí pod vlivem alkoholu a drog

25. červenec 2013

Na Vysočině přibývá v létě řidičů, kteří jezdí pod vlivem drog a alkoholu. Od začátku května už jich policisté napočítali na 230. I proto se teď častěji míří na silnice a šoféry kontrolují.

Miroslav Berka, kterého policisté zastavili v Čížově u Jihlavy, před jízdou nepil. Nikdy by to prý neudělal:

„Pivo si nedávám, neriskuji. Večer když piji, tak ráno neřídím. Nechám to raději někomu druhému.“

To rád slyší policista Martin Dušek, podle kterého si řada šoférů vůbec neuvědomuje, co může alkohol za volantem způsobit.

„Hlavním problémem je to, že jeho reakce nejsou adekvátní té situaci v silničním provozu, jsou zpomalené. Řidič reaguje tak, jak nemá. A hrozí zde vyšší riziko dopravní nehody,“ vysvětluje Dušek.

Ne všem to ale dochází. Podle provozního jedné z jihlavských restaurací Michala Štěpničky od nich někteří hosté po požití alkoholu skutečně odjíždějí autem. Riskují tak desetitisícové pokuty a vězení.

„Tak jako občas se to stává, že v podstatě lidi přijdou, sednou si na zahrádku, na začátek si dají nealko, pak jim to nechutná a dají si desítku nebo jedenáctku. A za chvilku je vidím, že sednou a jedou pryč. Ale nebylo by to tak, že se opijí z osmi piv a jedou. Opravdu si dají na chuť dvě nebo tři piva a říkají si, že to vyjde. A ono to zatím asi vychází,“ říká Štěpnička.

Neprošlo to ovšem mladému řidiči ze Žďárska, který na začátku prázdnin usedl za volant s více než čtyřmi promile. O něco méně – 3,5 - měl starší řidič, který tento týden havaroval v Třešti.

Nouze není na Vysočině ani o zdrogované šoféry. Na konci května jich policisté během jednoho víkendu zadrželi hned devět. Všichni odjížděli z technoparty v Meziříčku na Třebíčsku.

autor: Lucie Maxová
Spustit audio