Psaní na březové kůře aneb Každý dopis má svůj příběh

15. listopad 2014

Úvodní díl nového cyklu ČRo Vltava se věnuje instituci rakouské polní pošty. Jak fungovala, kdo jí organizoval, ale třeba i jak to bylo s cenzurou, vysvětluje odborník na poštovní historii a filatelista Lubor Kunc.

Během první světové války byl do zbraně povolán více než milion českých mužů. Všichni byli na dlouhou dobu odtrženi od svých domovů - mnozí z nich poprvé v životě - a jediný kontakt s blízkými jim zprostředkovávala polní pošta.

Mezi citacemi z dopisů a deníků českých vojáků, které poskytli posluchači stanice Vltava, zaznějí mimo jiné vzpomínky z bojišť srbské a východní fronty roku 1914, z italského zajetí na ostrově Asinara roku 1916, z francouzských legií v roce 1917 a z italské fronty roku 1918. Všechny se tentokrát týkají tématu pošty - od lístků psaných na březové kůře z haličských lesů, přes využívání poštovních holubů ve francouzských zákopech až po zásilky peněz a potravin z domova.

autor: Pavla Horáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.