První velvyslanec NDR na Kubě se narodil v Hrádku nad Nisou
14. června 1911 v Chotyni u Hrádku nad Nisou Friedrich „Fritz“ Johne. V Hrádku vychodil měšťanskou školu, po které se vyučil obchodním příručím.
Už od mládí sympatizoval s komunistickou ideologií. Vstoupil do Socialistického svazu mládeže a zapojil se do protiválečné propagandy. Byl proto odsouzen za protistátní činnost na tři měsíce za mříže.
Po odpykání trestu přišel Fritz Johne o práci a byl nějakou dobu nezaměstnaný. Dál zůstával politicky a veřejně činný. Pomáhal uprchlíkům z nacistického Německa, v roce 1936 vstoupil do Komunistické strany Československa a o rok později odešel do Španělska, kde zuřila občanská válka, aby v rámci interbrigád bojoval proti frankistům.
Po Francově vítězství byl Fritz Johne internován v táboře ve Francii. V roce 1944 ho vichistický režim předal do Německa, kde prošel několika věznicemi – nakonec byl uvězněn v koncentračním táboře Sachsenhausen. Na konci války zde byl zařazen do pochodu smrti, ze kterého ho zachránila Rudá armáda.
Poté se Johne vrátil do Československa. Usadil se v Liberci, kde působil jako okresní funkcionář komunistické strany v antifašistickém výboru/Antifa Kanzlei. Odmítnul vzdát se své národnosti a zachovat si tak možnost zůstat v rodné zemi. Místo toho se zapojil do organizace dobrovolného vysídlení sudetských antifašistů do sovětské okupační zóny.
Rodina Fritze Johna byly vysídlena do Pirny. Johne se i zde zapojil do politického života. Vstoupil do SED a začal pracovat na lidové policii. Po absolvování zvláštního kurzu v Sovětském svazu jeho kariéra stoupala, až byl v roce 1952 jmenován generálmajorem Kasernierte Volkspolizei, předchůdkyně východoněmecké armády. Po jejím založení v roce 1956 se Johne stal velitelem 3. vojenského okruhu.
V armádě patřil k těm, kteří nesouhlasili s obsazováním funkcí bývalými příslušníky wehrmachtu. Po vystudování vojenské školy v Sovětském svazu stanul Fritz Johne v čele vojenské akademie Friedricha Engelse v Drážďanech.
V roce 1963 z armády odešel a byl jmenován prvním velvyslancem NDR na Kubě. Po odchodu do důchodu až do své smrti byl čestným předsedou Výboru protifašistických bojovníků v Drážďanech.
Fritz Johne zemřel v roce 1989 necelé dva měsíce před pádem berlínské zdi.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka