Projekt Kultura prolomuje hranice chce posílit podnikání romských hudebních umělců v ČR
Kultura prolomuje hranice je projektem, který podle slov jeho manažerky Markéty Bubik má za cíl posílení povědomí o romské hudební kultuře, romských hudebních umělcích a významných kulturních akcích. Více v rozhovoru, který připravil Dušan Vágai.
Dva projekty mají za cíl posílit podnikání romských hudebních umělců v ČR. Jak manažerka projektu Kultura prolomuje hranice Markéta Bubik uvádí, zároveň je cíleno na posílení povědomí o romské hudební kultuře, umělcích a významných kulturních akcích.
„Před asi půl rokem jsme tady natáčeli rozhovor v rámci projektu Posílení kapacity asociace romských hudebních umělců v ČR. Jde o zapsaný spolek, který sdružuje několik desítek romských hudebních umělců, se kterými jsme natočili několik propagačních video medailonků. Školili jsme je v kulturním managementu a obecně v oblasti ozvučení, osvětlení, prostě v realizaci kulturních akcí. Tito umělci měli možnost se zviditelnit, propagovat svou hudbu na poli romské hudební scény.”
„S umělci nadále spolupracujeme i v rámci druhého projektu, který je vlastně podobně koncipován, oba projekty se prolínají. Jde o projekt Kultura prolomuje hranice.”
Když jsme spolu mluvili v dubnu letošního roku, přišla jste do studia s Milanem Klempárem z kapely Imperio. Jde také o účastníka projektu?
„Ano. On je účastníkem a zároveň koučem, protože pomáhal vybírat hudební skupiny a umělce pro natáčení video medailonků. Ty se natáčely nejen pro ten první projekt, který trval od loňského března do letošního června, ale i pro současný projekt, který potrvá do března příštího roku.”
„Projekty se hodně prolínají. Ve druhém z nich kapela Imperio účinkovala. Celkme se natočilo 15 video medailonků, např. Renek Kotlár, Kmotr Band, Gipsy Duo, Kamila Richterová, Klaudie Danišová, atd. Všechna videa jsou zveřejněna na YouTube a na sociálních sítích a našich webových stránkách iamthesound.eu.”
Jde tedy o muzikanty a zpěváky, kteří na veřejnosti vystupovali poprvé?
„Zhruba polovina z nich jsou amatérští umělci, kteří teprve začínají a ostatní jsou poloprofesionální umělci. Osobně jsem s nimi vedla rozhovory, ptala se jich, jak se při natáčení cítili. Záznam je také k dispozici na YouTube.”
„Natáčení probíhala ve studiu za spolupráce s Moravia Records z Drahanovic u Olomouce. Následovala vizuální stránka, tj. natáčení videoklipů. Cílem bylo tyto nezkušené umělce vyškolit tak, aby byli schopni se na scéně lépe prosadit.”
„Oba projekty financují EHP a Norské fondy. Jde o propojení české a romské hudební scény s norskou. Projekty jsou financované fondy Islandu, Lichtenštejnska a Norska a zaměřují se na snižování hospodářských a sociálních rozdílů a posilování spolupráce mezi těmito evropskými státy. Kladou důraz na sdílení a výměnu zkušeností mezi státy EU. Koordinátorem EHP a Norských fondů je ministerstvo financí.”
Více informací o projektu Kultura prolomuje hranice naleznete zde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.